اژه‌ای: شهرداری رأساً از احداث ساختمان بدون‌پروانه جلوگیری کند

ساخت و ساز در کنار یک سد هخامنشی/ اشکال از جانمایی تابلوهاست!

ساخت و ساز در کنار یک سد هخامنشی/ اشکال از جانمایی تابلوهاست!

نیاز به ۱۰ میلیون مسکن جدید در کشور

قیمت سیمان سفید 35 درصد افزایش یافت

قیمت سیمان سفید 35 درصد افزایش یافت

ممنوع بودن ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی و طبیعی

ممنوع بودن ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی و طبیعی

آیا افت تورم «زمین»، ساخت و ساز مسکن را افزایش می دهد؟

آیا افت تورم «زمین»، ساخت و ساز مسکن را افزایش می دهد؟

این می‌تواند هم نشانه رکود مسکن باشد و هم سیگنالی برای سازندگان، تا وارد فرآیند ساخت و ساز شوند. از آن سو، به نظر می‌رسد طرح «خوداظهاری» خانه‌های خالی، شکست خورده است و این موضوع می‌تواند نشانه‌ای باشد بر اینکه این دسته از املاک، احتمالاً به این زودی به بازار عرضه نخواهند شد.

زمین، پر هزینه‌ترین جزء ساخت و ساز در شهر‌های بزرگی همچون تهران است. این در حالی است که آمار‌ها نشان می‌دهند روند رشد قیمت زمین، در حال کاهش است. به این ترتیب، این موضوع را می‌توان نشانه‌ای از تعمیق رکود در حوزه مسکن در نظر گرفت و البته، در صورتی که قیمت این نهاده ساخت و ساز کاهش پیدا کند، احتمال سرمایه گذاری سازندگان در حوزه مسکن هم افزایش پیدا می‌کند.

روند تورم فصلی در بازار زمین و املاک مسکونی کلنگی در تهران نشان می‌دهد که در تابستان سال ۱۳۹۸، تورم فصلی در بازار معاملات زمین معادل ۱۰ درصد بود. این میزان در پاییز همان سال به صفر رسید، اما در زمستان ۱۳۹۸ مجددا روند صعودی به خود گرفت و معادل ۱۱ درصد نسبت به فصل قبل افزایش پیدا کرد.

در بهار سال ۱۳۹۹، تورم فصلی زمین و املاک مسکونی کلنگی شهر تهران به ۲۳ درصد رسید، اما در تابستان آن سال، با ادامه التهاب در بازار زمین و شدت گرفتن سرعت رشد قیمت در این بازار، تورم فصلی ۳۶ درصدی در این بخش رقم خورد.

در پاییز ۱۳۹۹، تحت تاثیر کاهش انتظارات تورمی و کاهش ریسک‌های غیراقتصادی به دنبال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، نه تنها بازار مسکن تحت تاثیر قرار گرفته و تورم مسکن در اوایل زمستان مسیر کاهشی به خود گرفت بلکه در بازار معاملات زمین نیز سرعت رشد قیمت زمین در مقایسه با تابستان نصف شد.

تورم فصلی زمین در پاییز ۱۳۹۹ معادل ۱۸.۶ درصد به ثبت رسید که تقریبا معادل نصف تورم فصلی زمین در یک فصل قبل، یعنی در تابستان ۱۳۹۹ بود. اما در زمستان سال گذشه، بعد از گذشت دوره التهاب یک ساله در بازار معاملات زمین، تورم زمین تک‌رقمی شد و به ۸ درصد سقوط کرد.

مالیات بر خانه‌های خالی به در بسته خورد؟

آمار‌های سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهند که از مجموع حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور (که قطعاً تا امروز تغییر داشته است) حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی یا خالی از سکنه بودند یا خانه دوم افراد بوده اند.

این در حالی است که بخشی از این املاک، با توجه به استثنا‌های متعددی که قانون مالیات بر خانه‌های خالی در نظر گرفته، مشمول مالیات نخواهند شد. همزمان، برنامه دولت برای «خوداظهاری» مالکان خانه‌های خالی هم به نظر به در بسته خورده است، چرا که علاوه بر تمدید زمان اعلام خوداظهاری، سازمان امور مالیاتی هم از عدم اعلام فهرست خانه‌های خالی خبر داده است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد در نبود ضمانت اجرایی برای ارائه اطلاعات ملکی مالکان به سازمان امور مالیاتی، این طرح به دشواری می‌تواند رنگ اجرا به خود بگیرد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها