اعلام دلیل رشد درخواست صدور پروانه ساختمانی از سوی نظام مهندسی

اعلام دلیل رشد درخواست صدور پروانه ساختمانی از سوی نظام مهندسی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد از ساخت و ساز بدون پروانه بیش از ۷۰درصد ساختمان ها در این استان خبر داد.

علی اصغر زحمتکش در یک برنامه زنده و مستقیم تلویزیونی با اشاره به این مطلب که ساختمان یک سرمایه ملی محسوب می شود، اظهار داشت: باید از این سرمایه ملی به خوبی محافظت کرد. بر همین اساس نظام مهندسی بر روند ساخت نظارت دارد تا هم عمر مفید این سرمایه افزایش یابد هم بهره وری مالک ساختمان کمترین هزینه انرژی را برای وی در بر داشته باشد.

وی، میانگین عمر مفید ساختمان در کشور را ۳۰ سال عنوان کرد و گفت: متاسفانه در استان یزد بیش از ۷۰درصد ساختمان ها فاقد پروانه بوده است و این موضوع هم ایمنی ساختمان و هم عمر مفید آن را کاهش می دهد، چرا که در واقع خلاف سازی باعث عدم نظارت درست بر روند ساخت ساختمان می شود.

زحمتکش با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در زمینه تسهیل شرایط صدور پروانه، ابراز داشت: به مناسبت ایام الله دهه فجر تا هفتم اسفندماه تخفیفات خوبی به میزان ۳۰ درصد برای تشویق مردم به اخذ پروانه در نظر گرفته شده است

وی در خصوص بحث شناسنامه دار کردن ساختمان ها در استان هم بیان کرد: سازمان نظام مهندسی از سال ۸۴ اقدام به ارائه شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان ها کرده و مانند دفترچه راهنمای کالا می‌تواند اطلاعات ساختمان را در اختیار مالک یا خریداران قرار دهد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، طراحی و نظارت بر ساختمان توسط مهندسان دارای صلاحیت را از مزیت های اخذ پروانه ساخت دانست و گفت: توانمند بودن مهندسان سازمان و نظارت آنان سبب افزایش کیفیت ساختمان و عمر مفید آن خواهد شد.

زحمتکش در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه پیشگیری از تخلفات به ریاست معاون عمرانی استاندار و با شرکت مدیر کل راه و شهرسازی، رئیس سازمان،نماینده شهرداری و دادگستری ابراز داشت:سعی شده در این کارگروه اقداماتی جهت تسهیل صدور پروانه صورت گیرد که کاهش بروکراسی اداری، اعطای پروانه به زمین های قولنامه ای و کاهش میزان حدنصاب زمین جهت اعطای پروانه و افزایش هزینه و جریمه خلاف سازی از جمله این اقدامات است که منجر به رشددرخواست  صدور پروانه نسبت به سالیان گذشته شده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها