کمبود سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور

کمبود سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور

رونمایی از طرح ویژه مسکن رئیسی

رونمایی از طرح ویژه مسکن رئیسی

بازار مسکن از رکود خارج می‌شود/ لزوم تولید انبوه مسکن

بازار مسکن از رکود خارج می‌شود/ لزوم تولید انبوه مسکن

نقدی بر طرح جهش تولید مسکن

مسکن ملی در مهریز بی کیفیت است

بهشت ساخت و ساز غیر مجاز در تهران کدام منطقه است؟

بلندترین قلعه شنی جهان ساخته شد

ابزار هنر معماری همیشه سنگ و آجر و مصالح ساختمانی مستحکم نیست گاهی هم خلاقیت هنرمندان به سمت مواد نرم و شکننده ای مثل شن می‌رود. چند ساعت قبل از ناکامی بزرگ دانمارکی‌ها در راه‌یابی به فینال یورو ۲۰۲۰ ، بزرگ‌ترین قلعه شنی جهان به بلندی بیش از ۲۱ متر در سواحل شمال این کشور ساخته و وارد کتاب رکوردهای گینس شد. این قلعه شنی که با استفاده از حدود پنج هزار تن شن در شهر ساحلی و گردشگرپذیر بلوکاس ساخته شده، ۲۱ متر و ۱۶ سانتیمتر بلندی دارد و سه متر بلندتر از قلعه‌ای است که سال ۲۰۱۹ در آلمان ساخته و وارد کتاب رکوردهای گینس شده بود. میزان دقیق شن به کار رفته در قلعه ۴۸۶۰ تن (۱۰ درصد خاک رس) و شمایل آن یادآور اهرام بزرگ است.

ویلفرد استایگر، هنرمند هلندی با کمک ۳۰ نفر از بهترین سازندگان تندیس‌های شنی در جهان کار ساختن بلندترین قلعه شنی تاریخ را به سرانجام رسانده و هدف خود را از این کار نشان دادن قدرت ویروس کرونا در دوران حکمرانی کووید-۱۹ بر جهان اعلام کرده است. بر فراز بلندترین نقطه قلعه مدلی از ویروس مرگبار به چشم می‌خورد که با یک تاج بر سر گویی در حال پادشاهی کردن بر مردم دنیاست.

استایگر می‌گوید: «کرونا واقعا بر جهان و زندگی همه ما حکم می‌راند. به همه ما می‌گوید چه کار کنیم، به همه ما می‌گوید از عزیزان و خانواده‌مان دور باشیم و به مکان‌های زیبا نرویم. کاری نکنیم و در خانه بمانیم.» برای استحکام بیشتر بنا حدود ۱۰ درصد خاک رس به شن افزوده شده و طراحان پس از پایان کار هم از نوعی چسب ویژه روی قلعه استفاده کرده‌اند تا در هوای پرباد و باران پاییز و زمستان هم دوام بیاورد.

انتظار می‌رود بلندترین قلعه شنی جهان دست‌کم تا فرارسیدن زمان بلند شدن موج‌های بزرگ دریا در فوریه یا مارس آینده همچنان در ساحل بلوکاس باقی بماند. این شهر کوچک ساحلی در شمال دانمارک سالانه بیش از یک میلیون گردشگر دارد که بیشتر آنها برای بهره بردن از ساحل زیبا به این مکان می‌آیند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها