توقف همه فعالیت‌های ساخت و ساز در پایتخت

توقف همه فعالیت‌های ساخت و ساز در پایتخت

معاون شهرداری تهران بخشنامه استقبال از بهار ۱۴۰۰ را با محوریت توقف تمامی فعالیت‌های ساخت و ساز در ایام منتهی به پایان سال و تعطیلات نوروزی را ابلاغ کرد.

به گزارش گروه اجتماعی یکتا پرس، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضمن صدور بخشنامه‌ای با تأکید بر بخشنامه‌های قبلی از جمله: رعایت نحوه و میزان اِشغال معابر، پوشش موقت نما، رعایت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، نصب تابلو مشخصات پروژه، پوشش حصارکارگاهی طبق ضابطه و رعایت ضوابط جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا، دستورالعمل استقبال از نوروز را با محوریت حوزه شهرسازی و معماری به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کرد.

 

گلپایگانی در این خصوص گفت: با توجه به تداوم بیماری کرونا در کشور و تأکیدات انجام‌شده جهت حضور شهروندان در منزل و همچنین کاهش تردد در سطح شهر، برنامه‌های استقبال از بهار امسال همچون سال گذشته همراه با تمهیدات خاصی است؛ به‌طوری‌که سعی شده تأمین آسایش شهروندان به‌طور ویژه‌ای مدنظر قرارگرفته و با توقف تمام فعالیت‌ها و عملیات ساختمانی، سلامت کارگران، کارفرمایان و همکاران ما در دستگاه نظارت، موضوع محوری معاونت شهرسازی و معماری در طرح استقبال از بهار قرار گیرد.

 

وی افزود: بدین منظور برای ساماندهی عرصه ساخت و ساز بخشنامه‌ای با عنوان «طرح استقبال از بهار ۱۴۰۰» در دستور کار قرارگرفته که شامل موارد متعددی از جمله بازپیرایی و اصلاح منظر عمومی کارگاه‌های ساختمانی است.

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: همچنین برای آمادگی بیشتر شهر برای استقبال از نوروز در این بخشنامه تدابیر و محدودیت‌هایی برای ساخت وساز‌ها در تمام پروژه‌ها اعم از دولتی و خصوصی و… اندیشیده شده است، که بر این اساس تمامی فعالیت‌های اجرائی از ۲۳ اسفند ماه تا ۵ فروردین و عملیات تخریب و گودبرداری نیز از ۲۳ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه ممنوع است؛ البته انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ایمنی، اجرای سازه نگهبان و پایدارسازی جداره گود، زیر نظر مهندس ناظر پروژه و با اعلام قبلی به اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران بلامانع است.

 

وی افزود: همچنین از همکارانمان خواسته ایم با صـدور اخطاریه برای املاک دارای عمـلیات گودبرداری، بر لزوم تسـریع در اجرا و تکـمیل سازه نگـهبان طبق نقـشه‌های مصوب به نحوی اقدام کنند که تا قبل از ۲۷ اسفند ماه پایداری لازم برای گود‌ها تأمین شود.

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: از مناطق نیز ۱ خواسته ایم تا ۲۷ اسفند ماه با صدور اخطاریه برای تاورکرین‌های (جرثقیل‌های برجی) رها شده و دارای خطر، ضمن بروزرسانی اطلاعات مربوطه در سامانه ناحیه محوری، موارد را به اداره کل معماری و ساختمان منعکس کنند.

 

وی با تأکید بر بازپیرایی کارگاه‌های ساختمانی در این بخشنامه افزود: پیگیری زیباسازی سیما و منظر کارگاه‌های ساختمانی از طریق تعویض حصار‌های کارگاهی مندرس و فرسوده، رنگ آمیزی حصار‌ها و توصیه به استفاده از گلدان در محل مناسب در کنار حصار‌های کارگاهی به طوری ۱ که مزاحمتی برای تردد وسایل نقلیه و یا افراد ایجاد نکند نیز مدنظر قرار گرفته است.

 

معاون شهردار تهران افزود: همچنین ایجاد نظم در محدوده کارگاهی از جمله رفع سد معبر ساختمانی و جمع آوری مصالح ساختمانی و یا نخاله ها، نصب علائم ایمنی و ترافیکی هشدار دهنده در قسمت‌های مختلف پروژه در کارگاه‌های ساختمانی و آزادسازی معابر پیاده وفق بخشنامه‌های ملاک عمل و … جزء نکاتی است به آن توجه ویژه‌ای شده است.

 

گلپایگانی در پایان بیان کرد: از همکارانمان خواسته ایم به پیام‌های مردمی اعلامی در سامانه‌های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ مرتبط با این حوزه توجه مضاعف شده و با انجام تدابیر لازم، ضمن بازدید‌های مستمر در این ایام، از حسن اجرای این بخشنامه به خصوص در مورد پایش و رصد گود‌های رها شده مطمئن شوند، بر این اساس به منظور جلوگیری از هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز نیز بر ضرورت فعالیت مستمر و محسوس اکیپ‌های شهربان به صورت شبانه روزی تأکید شده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها