نیکزاد رئیس بنیاد مسکن شد

نیکزاد رئیس بنیاد مسکن شد

مالیات ساخت مسکن تعیین شد/ مسکن گران می‌شود؟

برخی شهرک ها و ویلاهای لاکچری فاقد سند مالکیت هستند

تشدید نظارت بر ساخت و سازها در استان اردبیل

تشدید نظارت بر ساخت و سازها در استان اردبیل

خانه‌های لوکس ارزان می‌شود؟

بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

جریمه مدیران در اجازه ساخت‌ و ساز غیرمجاز چیست؟

جریمه مدیران در اجازه ساخت‌ و ساز غیرمجاز چیست؟

اجازه ساخت‌ و ساز منوط به پرداخت جریمه ترک فعل مدیران است و دستورالعمل ترک فعل و مقابله با عملکرد مدیران در صورت نیاز اجرایی خواهد شد.

ساخت‌ و ساز غیرمجاز در بخش کهریزک بسیار گسترده و زیاد است که موجب گلایه بسیاری از شهروندان و از بین رفتن اعتماد مردم و ناامیدی و دلسردی در اجرای قانون شده است.

 

بر اساس شواهد موجود ساخت‌ و سازهای غیرمجاز در باقرشهر و کهریزک همراه با ارتشا و اعمال نفوذهای غیرقانونی بوده اما اخیراً بخشداری کهریزک و حوزه قضایی درصدد تمهیداتی برای برخورد جدی با متخلفان هستند لذا جلسه‌ای با هدف آگاه‌سازی دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در بخشداری کهریزک برگزار شد و تمامی موضوعات مورد نیاز به اطلاع مدیران رسید.

 

ناصر پیرسرایی در جلسه پیشگیری و مقابله با ساخت‌ و سازهای غیرمجاز بخش کهریزک با اشاره به برگزاری جلسه توجیهی دستگاه‌های اجرایی در مقابله با ساخت‌ و ساز غیرمجاز اظهار داشت: هدف از تشکیل این جلسه تعیین رویه‌ای واحد جهت جلوگیری از ساخت‌ و سازهای غیرمجازی است که در سطح شهر و بخش به‌ وضوح دیده می‌شود.

 

وی افزود: تفکیک وظایف هر یک از دستگاه‌های از جمله جهاد کشاورزی، دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در برخورد با ساخت‌ و ساز غیرمجاز انجام شد و در این رابطه تذکراتی در زمینه لزوم همکاری و عدم ترک فعل به مدیران دستگاه‌های اجرایی اعلام شد.

 

رئیس حوزه قضایی بخش کهریزک در ادامه گفت: در شرایط فعلی آنچه قانون‌گذار به دهیاران و شهرداران اجازه داده، باید اجرایی شود. بر اساس قانون شهرداری متولی صدور جواز ساختمان بوده و مکلف است هر گونه اقدامی را که علیه مفاد پروانه و خلاف اصول شهرسازی باشد راساً با قدرت اجرایی رسیدگی کند.

 

پیرسرایی با اشاره به پیگیری جدی موضوع ساخت‌ و ساز غیرمجاز در بخش کهریزک تصریح کرد: نامه‌هایی به دو شهردار بخش کهریزک و دهیاری‌ها ابلاغ شده که باید تمام اقدامات مقابله‌ای را در یک سال گذشته به حوزه قضایی اعلام کنند.

 

وی تأکید کرد: دهیاری‌ها بر اساس بند 10 اساسنامه باید در صورت مشاهده هر گونه تخلف، حتماً گزارش را به مراجع مربوطه اعلام کنند.

 

رئیس حوزه قضایی بخش کهریزک با تأکید بر اینکه متأسفانه وضعیت فعلی بخش کهریزک از نظر ساخت‌ و سازهای غیرمجاز مناسب نیست گفت: اقداماتی در حال شکل‌گیری است که امیدواریم از این به بعد شاهد ساخت‌ و ساز بی‌رویه در این بخش نباشیم.

 

پیرسرایی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر ساخت‌ و ساز در بخش کهریزک در برخی مناطق بیش از پروانه تعیین شده و توان شهر است لذا تذکرات لازم به شهرداری‌ها ابلاغ شده تا بر اساس قدرت اجرایی با این گونه تخلفات مقابله کنند و اگر ساخت‌ و ساز غیرمجاز مخالف مفاد پروانه است جلوگیری به عمل آوردند و صرفاً منتظر تشکیل جلسات ماده 100 نباشند و رأساً اقدام کنند.

 

وی افزود: اجازه ساخت‌ و ساز منوط به پرداخت جریمه، تخلف و ترک فعل مدیران است و دستورالعمل ترک فعل و مقابله با عملکرد مدیران و پیشگیری از وقوع آن نیز تعریف شده که در صورت وجود این گونه موارد در بخش کهریزک اجرایی خواهد شد.

 

رئیس حوزه قضایی بخش کهریزک در پایان خاطرنشان کرد: بند 2 و 3 اصل 156 قانون اساسی به حوزه قضایی اجازه داده تا در راستای احیای حقوق عامه وارد شود. تذکراتی نیز در زمینه حفظ حقوق عامه داده شده و نباید این گونه باشد که تخلف انجام شود و سپس به ماده 100 موکول و در آنجا نیز تنها به جرائم نقدی اکتفا شود.

 

برخورد قانونی با ترک فعل مدیران در مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز

 

امین بابایی با اشاره به اینکه این جلسه پیشگیری و مقابله با ساخت‌ و سازهای غیرمجاز به صورت فرعی و تحت‌الشعاع جلسات متمرکز شهرستانی برگزار می‌شود اظهار داشت: ساختار این جلسه اجرای مصوبات ابلاغیه سطح شهرستان است که با سیاست‌گذاری استان محقق می‌شود.

 

وی گفت: یک سری فرایندهای تخصصی و شرایط ویژه محدوده بخش است که در قالب آسیب‌شناسی‌های منطقه‌ای در محدوده شهر باقرشهر و کهریزک عارضه ساخت‌وسازها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن را آنالیز کردیم.

 

بخشدار کهریزک ادامه داد: در این جلسه با محوریت حوزه قضایی مبنی بر ابلاغ دستورالعمل‌های مکفی و استناد به مٌر قانون و تأکید بر رعایت قانون و تذکر به متولیان امر در دو شهرداری و 14 دهیاری سطح بخش موضوع قانونی ابلاغ شد که به چه نحوی عملکرد مقابله با ساخت‌وسازها صورت بگیرد.

 

بابایی تصریح کرد: در صورت عدم تحقق موضوع ترک فعل از سوی حوزه قضایی لازم‌الاجرا است و با کسانی که تمکین به شرایط قانونی نداشته باشند برخورد قانونی خواهد شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها