رشد ساخت و ساز در گرو تعامل دانشگاه و نظام مهندسی

عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه یزد بیان کرد: متاسفانه در اکثر اوقات پژوهش هایی که در حوزه ساختمان در دانشگاه ها صورت می گیرد از ضرورت های مورد نیاز در این صنعت نیست و بعضا هیچ کاربردی ندارند بنابراین تعامل بین نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه ضروری است.

رضا مرشد عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه یزد گفت: تعامل بین نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه می تواند موضوعات پژوهشی را به سمت نیازهای این صنعت سوق دهد تا به توسعه صنعت ساختمان منجر شود.

مرشد پیرامون نتایج تعامل بین دانشگاه و نظام مهندسی ساختمان، گفت: دانشگاه ها امکانات تحقیقاتی خوبی داشته و اساتید و دانشجویان پژوهش های خوبی را در این زمینه انجام می دهند اما نکته ای که وجود دارد این است که ۹۰ درصد این پژوهش کاربردی نیستند و بیشتر جنبه تئوریک دارند.

عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه یزد افزود: متاسفانه در اکثر اوقات پژوهش هایی که در حوزه ساختمان در دانشگاه ها صورت می گیرد از ضرورت های مورد نیاز در این صنعت نیست و بعضا هیچ کاربردی ندارند بنابراین تعامل بین نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه می تواند موضوعات پژوهشی را به سمت نیازهای این صنعت سوق دهد تا زمان و هزینه ای که برای تحقیقات و پژوهش در این حوزه صورت می گیرد کاربرد واقعی پیدا کرده و به توسعه صنعت ساختمان منجر شود.

مرشد با تاکید براینکه تنها ۱۰ درصد از پژوهش های دانشگاهی می تواند در صنعت ساختمان کاربرد داشته باشد، ابرازداشت: ما نیازمند یک سازمان واسط بین صنعت ساختمان و دانشگاه هستیم که در این بین سازمان نظام مهندسی می تواند این نقش را ایفا کرده و  با انتقال نیازهای صنعت ساخت و ساز به دانشگاه و همچنین نتایج تحقیقات دانشگاه  به صنعت ساخت و ساز اتفاقاتی خوبی را رقم بزند.

رئیس کمیسیون تخصصی عمران سازمان، بزرگترین چالش صنعت ساختمان را عدم آموزش مجریان سنتی آن دانست و اظهار داشت: به نظر بنده مهترین مشکل در صنعت ساختمان دانش اجرایی خوب و دانش علمی پائین مجریان سنتی و دانش علمی بالا و اجرایی پائین فارغ التحصلان دانشگاهی است.

رئیس سابق دانشکده مهندسی عمران دانشگاه یزد تصریح کرد: اگر نظام مهندسی ساختمان بتواند میان این دوقشر پیوند ایجاد کند به مدیریت هزینه و افزایش کیفیت در صنعت ساختمان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، مرشد اضافه کرد: در برخی اوقات در پروژه ها می بینیم به دلیل اینکه علم کافی وجود نداشته بیش از آنچه نیاز بوده هزینه شده اما نتیجه مطلوب در خصوص حداقل های مقاومت یک ساختمان رعایت نشده و این فقط هدر رفت هزینه است.

وی با اشاره به این مطلب که برخی اوقات مطرح می شود برخی پیمانکاران برای سود بیشتر از مصالح کمتری استفاده می کنند، اظهار کرد: واقعیت این گونه نیست و خیلی از اوقات به دلیل عدم آگاهی علمی در اجرا، هزینه بیشتری صرف می شود که ضرورتی ندارد بنابراین سازمان نظام مهندسی می تواند دراین خصوص ورود کرده مهندسان اجرایی تر و مجریان علمی تر تربیت کند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها