صدور پروانه ساختمانی در سال جدید رکورد شکست!

نویشوانشتاین، واقعیتی ساخته شده از تخیلات ما (2)

وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

توسعه صنعتي‌سازي و روش‌هاي نوين در اجراي ساختمان

توسعه صنعتي‌سازي و روش‌هاي نوين در اجراي ساختمان

۶۵ درصد درآمد خانوارهای تهرانی صرف تامین مسکن می‌شود

راهکار برون‌رفت از رکود بازار مسکن چیست؟

منشا مشکلات صنعت ساختمان کجاست؟

منشا مشکلات صنعت ساختمان کجاست؟

یک مقام مسئول گفت: ناهماهنگی بین دستگاه‌های مختلف و موازی کاری زمینه ساز وقوع مشکلات عدیده‌ای برای صنعت ساخت و ساز خواهد شد.

پوراندخت دیوانیان دبیرکل کانون سراسری سازندگان مسکن و ساختمان کشوری با بیان اینکه براساس بند نهم از ماده دوم قانون نظام مهندسی به منظور ارائه بهینه خدمات مهندسی لازم است، وزارت راه و شهرسازی زمینه‌های لازم بین ارگان‌های مرتبط در حوزه ساخت و ساز از جمله شهرداری‎ها، سازمان‌های نظام مهندسی، تشکل‌های فنی مهندسی ایجاد کند، گفت: با انجام هماهنگی بین این بخش‌ها شرایطی فراهم می‌شود که تمامی دستگاه‌های مرتبط وظایف قانونی خود را به نحو احسن اجرایی کنند.

 

او تاکید کرد: در صورتی که این تشکل‌ها تعامل مطلوبی با یکدیگر داشته باشند، اتفاقات مثبتی در حوزه مسکن رخ خواهد داد؛ این درحالی است که ناهماهنگی بین دستگاه‌های مختلف و موازی کاری زمینه ساز وقوع مشکلات عدیده‌ای برای صنعت ساخت و ساز خواهد شد.

 

دبیرکل کانون سراسری سازندگان مسکن و ساختمان کشوری یادآور شد: در گذشته زیرمجموعه معاونت مسکن و ساختمان دفتری تحت عنوان دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های فنی و حرفه‌ای مشغول به فعالیت بود که این دفتر دارای دو معاونت یکی معاونت سازمان‌ها و دیگری معاونت تشکل‌های مهندسی بود.

 

دیوانیان ادامه داد: با توجه با اینکه براساس قانون نظام مهندسی، سازمان‌های نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای صنعت ساختمان جزء صنوف مرتبط با صنعت ساختمان هستند، بنابراین در سال‌های اخیر اعضای تشکل‌های حرفه‌ای به منظور حل مشکلات صنفی خود به این دفتر مراجعه می‌کردند و نسبت به رفع مشکلات حرفه‌ای و صنفی خود نظیر پروانه اشتغال به کار مهندسی اقدام می‌کردند.

دبیرکل کانون سراسری سازندگان مسکن و ساختمان کشوری تصریح کرد: با تغییر ماهیت این دفتر و تبدیل شدن آن به دفتر توسعه مهندسی، اساسا حضور و تعامل تشکل‌های حرفه‌ای مهندسی با وزارت راه و شهرسازی به شدت کمرنگ شد و همین امر سبب ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای جامعه مهندسی شد.

 

حضور افراد غیر متخصص عمر مفید ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد

 

دیوانیان با بیان اینکه ادغام دو وزارتخانه راه و مسکن و همچنین تغییرات پیاپی مدیریت‌ها سبب تغییر سیاست‌ها و بی ثباتی در این دفتر شده است، گفت: در حال حاضر صنعت ساختمان با چالش‌های بسیاری مواجه است و حضور افراد غیرمتخصص در این صنعت سبب کاهش عمرمفید ساختمان‌ها و کاهش ایمنی ساختمان‌ها شده است.

 

او اضافه کرد: یکی از راهکار‌های اصلی حل مشکلات حوزه مسکن، به کارگیری افراد متخصص و صاحب صلاحیت است. برای تحقق این امر وزارت راه به عنوان کلیدی‌ترین دستگاه اجرایی در حوزه ساخت و ساز باید از سازمان‌ها و انجمن‌های مهندسی حمایت جامعی به عمل آورد.

 

دیوانیان با بیان اینکه یکی از راهکار‌های اصلی تحقق این مهم، حمایت وزارت راه از مهندسان متخصص و اعتباربخشیدن به پروانه‌های اشتغال به کار مهندسان است، افزود: صدور این پروانه از مسیر‌های بسیار تخصصی شامل برگزاری آزمون صورت گرفته است در نتیجه وزارت راه باید حمایت جامع و کاملی از پروانه مهندسان داشته باشد و شرایطی را فراهم کند که با حضور مهندسان متخصص، زمینه ساخت و ساز توسط سازندگان صاحب صلاحیت فراهم شود.

 

دبیرکل کانون سراسری سازندگان مسکن و ساختمان کشوری در پایان تاکید کرد: ما تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که مجریان ذی صلاح از صفر تا صد در تولید صنعت ساختمان حضور داشته باشند و در نتیجه انتظار می‌رود دستورالعمل و شیوه نامه‌های صادرشده از سوی وزارت راه با وظایف سازندگان ذی صلاح منطبق باشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها