چمران: وضعیت نامناسب تهران در مقابل زلزله | ساختمان‌سازی جوش دادن چهار تیرآهن نیست

دلیل رونق بازار مسکن در اسفند ماه

دلیل رونق بازار مسکن در اسفند ماه

کاهش ۵۰ درصدی ساخت و ساز مسکن

ساخت و ساز در کنار یک سد هخامنشی/ اشکال از جانمایی تابلوهاست!

ساخت و ساز در کنار یک سد هخامنشی/ اشکال از جانمایی تابلوهاست!

فقیرترین خانوارها بیش‌ترین آسیب را از تورم دیدند

میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی متناسب با تعداد مهندسان فعال نیست

میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی متناسب با تعداد مهندسان فعال نیست

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با اشاره به وجود 33 هزار مهندس حوزه ساختمان در آذربایجان شرقی، گفت: طبق بررسی‌ها، با حداکثر 2000 مهندس نیز می‌توان خدمات مهندسی حوزه ساخت و ساز را به طور حرفه‌ای ارائه داد، در حالی که میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی متناسب با تعداد مهندسان فعال نیست.

 

علی طوماری در حاشیه بازدید خود از تحریریه‌ی خبرگزاری ایسنا، در گفت‌وگو با خبرنگار این رسانه، اظهار کرد: شاید تورم در بازار مسکن اختلافات قیمتی شدید برای ساخت و سازهای قبلی و جدید ایجاد کرده و قدرت خرید مردم کاهش یابد، ولی عملیات حوزه‌ی ساخت و ساز متوقف نشده و این امر باعث افزایش واحدهای خالی در شهر شده است،.

 

وی افزود: پیش بینی می‌شود در سال‌جاری و سال 1400 با رکود و کاهش ساخت و ساز مواجه شویم.

 

وی با اشاره به اثرات تورم در حوزه ساخت و سازها، اظهار کرد: مصالح ساختمانی نیز متاثر از وضعیت تورم اقتصادی در جامعه بوده و متاسفانه، قیمت مصالح ساختمانی به صورت لگاریتمی افزایش پیدا کرده و به تبع آن، قیمت واحدهای ساختمانی و زمین برای ساخت نیز به شدت افزایش یافته است.

 

وی با بیان این‌که قیمت واحدهای آپارتمانی نیز متاثر از تورم بوده و افزایش یافته است، گفت: اصولا و با وجود تورم در جامعه نباید اقبالی به ساخت و ساز باشد، ولی آمارها شرایط عکس این وضعیت را نشان می‌دهد و میزان ساخت و ساز در سال 98 نسبت به سال 97 در استان کاهش نیافته و مردم در حوزه‌ی مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

طوماری ادامه داد: زمانی که قدرت خرید مردم افزایش یابد، سرمایه گذاری در حوزه‌ی ساخت و ساز نسبت به سایر حوزه‌ها از نظر اقتصادی امن‌تر بوده و مردم علاقمند به سرمایه گذاری در این زمینه هستند.

 

وی در بخش دیگر سخنان خود، چالشی‌ترین موضوع در سازمان نظام مهندسی را بحث ارجاع نظارت دانست و گفت: این موضوع چالش برانگیز، از سال 93 عملیاتی شده و مهندسان و سازمان نظام مهندسی را تحت تنش قرار داده است؛ ارجاع نظارت در حال حاضر قانونی بوده و همه باید آن را پذیرفته و نسبت به آن عمل کنند.

 

وی با بیان این‌که موضوع بازرسی در ارجاع نظارت به طور کامل در نظر گرفته شده است، گفت: ارجاع نظارت کمک زیادی به موضوع عدالت محوری می‌کند، اما سوال اساسی این است که؛ آیا ارجاع نظارت با توجه به شرایط کمی و کیفی مهندسان قابل انجام است یا خیر؟

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: تعداد مهندسان نسبت به پرونده‌های ساخت و ساز بسیار زیاد است، در نتیجه در موضوع ارجاع کار برقرای عدالت امکان پذیر نخواهد بود.

 

وی بیان کرد: هر چند در برخی موارد مهندسان سازمان به طور حرفه‌ای عمل نمی کنند و ارجاع نظارت باعث نارضایتی مالکان می‌شود، ولی در هر صورت اجرایی کردن آن ضروری بوده و باید شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای آن تدابیری بیندیشند.

 

طوماری در خصوص مشارکت مهندسان و سازمان نظام مهندسی در مناطق زلزله زده‌ی استان نیز تشریح کرد: با توجه به این‌که آذربایجان شرقی از نظر گریدبندی و لرزه خیزی جزو مناطق پرخطرمحسوب شده و زلزله‌های بزرگی در ادوار گذشته در این منطقه رخ داده است، مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان جزو اولین نیروهایی هستند که در پی وقوع هر زلزله‌ای همراه نیروهای هلال احمر در منطقه حضوردارند تا در ارائه‌ی خدمات کارشناسی و ارزیابی خسارت کمک کنند.

 

وی افزود: امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان، ساخت و سازها به طور مقاوم و قابل اطمینان انجام شود تا در وقوع زلزله‌، دچار خسران نشویم.

 

وی با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی از نظر فنی برخی پارامترهای ساخت و سازها را در مناطقی از شهرها اعمال می‌کند، گفت: همکاران نظام مهندسی اقدامات لازم را در آزمایشات خاک منطقه انجام می‌دهند، اما رسیدگی به توسعه‌ی ساخت و ساز شهر در جهات خاص، خارج از مسئولیت سازمان است.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با بیان این‌که ساختمان پدیده‌ و معلولی فیزیکی بوده و تابع شرایط متعدد می باشد و جنس خاک، نوع ساخت، نقشه و اجرا در ساخت و ساز بسیار تاثیرگذار است، گفت: برخی از ساختمان‌ها در داخل شهر جزو بافت فرسوده‌ی شهری بوده و قبل از آیین نامه ساخته شده است، اما در حال حاضر تمامی ساختمان‌ها براساس آیین نامه و با نظارت کافی ساخته می‌شود.

 

وی افزود: خوشبختانه مقاومت ساختمان‌های ساخته شده براساس آیین نامه سازمان نظام مهندسی استان، قابل قبول بوده و با توجه به وقوع زلزله‌ی اخیر در میانه، ساختمان‌هایی که حتی در ساخت آن‌ها کم‌ترین میزان آیین نامه اعمال شده بود، دچار آسیب جزئی معماری شده بود.

 

وی با اشاره به اصلی‌ترین دغدغه‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه‌ی بافت فرسوده و ساختمان‌های مناطق حاشیه نشین و روستایی، ادامه داد: عمده نگرانی ما از وجود ساختمان‌هایی است که در بافت فرسوده، روستایی و حاشیه نشین احداث می‌شود، چراکه این نوع بافت‌ها در حین وقوع زلزله‌، دچار آسیب شده و آسیب را به صورت دومینویی به سایر واحدها منتقل می‌کنند.

 

طوماری با بیان این‌که برای ساخت ساختمان سه موضوع طراحی نقشه، اجرا کننده‌ی نقشه و نظارت در نظر گرفته می‌شود، گفت: موضوع اجرا توسط شخص حقیقی یا حقوقی در ساخت ساختمان بسیار مهم است، برهمین اساس باید دست افراد فاقد صلاحیت از مرحله اجرا کوتاه شود؛ متاسفانه هر سرمایه گذاری در زمینه‌ی اجرای ساختمان ورود کرده و نکته نظرات این افراد بیش از مهندسان، در حوزه ساخت و ساز اعمال می‌شود.

 

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهر سازی باید تدبیری به صورت کلان اعمال کند تا از ورود افرادی که صلاحیت در اجرا و ساخت ساختمان را ندارند، جلوگیری شود.

وی با بیان این‌که مشکل چندانی در موضوع طراحی ساختمان‌ها نداریم، افزود: تمامی نقشه‌های ساختمان‌ها توسط مهندسان امر کنترل می‌شود، بحث نظارت در سازمان نظام مهندسی نیز توسط تیم‌ها و اکیپ‌های متخصص در مراحل مختلف انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با بیان این‌که موضوع ایمنی و حوادث و اتفاقات ناشی از کار جزو اولویت‌های سازمان است، گفت: کمیته‌ی ایمنی در این زمینه نظارت می‌کند و مهندسان ناظر از لحظه‌ی صدور پروانه به طور مادام العمر دارای مسئولیت بوده و برخلاف سایر حرفه‌ها مسئولیت مهندسان ناظر با اتمام کار به پایان نمی‌رسد.

 

وی یادآور شد: سال گذشته در جشن گلریزان، مهندسانی که به دلیل مشکلات ناشی از کار زندانی بودند، با کمک سازمان نظام مهندسی آزاد شدند.

 

 

در صادرات خدمات مهندسی چندان موفق نیستیم

 

 

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که در خصوص صادرات خدمات مهندسی در سطح کشور چندان موفق نیستیم، گفت: فرصت‌های بسیار خوبی در حوزه ساخت و ساز در کشور آذربایجان به ویژه منطقه قره باغ وجود دارد، ولی ساز و کار و ساختار اداری آن‌ها به گونه‌ای است که ما نمی‌توانیم از آن بهره برداری کنیم.

 

طوماری ادامه داد: توانمندی زیادی در مهندسان استان برای ارائه‌ی خدمات مهندسی به کشورهای همسایه وجود دارد که با سازماندهی اعضا و برقراری ارتباط با کشورهای همسایه با همکاری وزارت خارجه، می‌توان از این پتانسیل و توانمندی استفاده کرد.

 

وی با بیان این‌که باید از صادرات نفتی مهاجرت کنیم، گفت: پتانسیل خوبی در مسائل نرم افزاری داریم، اما نمی‌توانیم از آن به خوبی بهره برداری کنیم، در حالی که کشورهای منطقه نیاز شدیدی نسبت به این موضوع دارند؛ برای تحقق این موضوع تفاهم و همکاری بین تشکیلاتی لازم است تا بتوان این امر را ساختاری و نظام مند کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه توصیه می‌کنم تفاهم نامه‌ای بین استانداری، شهرداری و اتاق بازرگانی و سازمان نظام مهندسی در این زمینه برقرار شود، ادامه داد: شیوه‌ی کار و نحوه‌ی برقراری ارتباط بین کشورها از طریق استانداری برای مهندسان استان فراهم شود.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با بیان این‌که میزان ساخت و ساز در سال ۹۷ برابر با ۲۴۱۹ واحد بوده است، گفت: این میزان در سال ۹۸ به تعداد ۳۵۰۱ واحد افزایش یافته بود که در ۹ ماه سال جاری، به ۳۰۰۲ واحد کاهش یافته است.

 

وی در خاتمه سخنانش با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برابر قانون نظام مهندسی مصوبه سال 74، به صورت هیئت مدیره‌ای اداره می‌شود، اظهار کرد: دوره‌ی هیئت مدیره‌ای این سازمان سه ساله بوده و از هر سه سال یکبار هیئت مدیره‌ی آن انتخاب می‌شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها