سیمان ارزان کجاست؟

سیمان ارزان کجاست؟

سبک معماری ژاپن: کالبد سیال، الگوی زندگی

۱۲ هکتار اراضی واگذار شده در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی آزادسازی شد

۱۲ هکتار اراضی واگذار شده در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی آزادسازی شد

تهاتر نفت با مسکن شکست خورد

سقف تراکم در تهران به بالای ۱۱ طبقه می‌رسد!/ زاکانی: گسترده‌تر از امروز ساخت و ساز می‌کنیم

مقررات ساخت و ساز در حریم شهر چیست؟

مقررات ساخت و ساز در حریم شهر چیست؟

نظارت شهرسازان برای بهبود کیفی شهرها ضروری است

نظارت شهرسازان برای بهبود کیفی شهرها ضروری است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: اعمال نظارت از سوی شهرسازان و استفاده از تخصص صاحبان حرفه شهرسازی، منجر به ارتقاء کیفی شهرها و بهبود شرایط زندگی شهروندان خواهد شد.

 

محمود رضایی‌کوچی شنبه ۱۷ آبان با گرامیداشت روز جهانی شهرسازی، گفت: طی سالیان گذشته به علم شهرسازی کم توجهی و تخصص مهندسان شهرساز کمتر دیده شده و آگاهی شهروندان نسبت به نقش و اهمیت این رشته تخصصی در کاهش مشکلات شهرها و احیای حقوق شهروندان اندک است.

 

رضایی با اشاره به نقش شهرسازان در نحوه استقرار خانواده به عنوان کوچک‌ترین و اصلی‌ترین واحد موجود در جامعه و ساخت و ساز واحدهای بزرگ و شهرها، گفت: شیوه نگرش و ادله‌ی شهرسازان و مطالعات و پژوهش‌های آنان در نحوه ایجاد همبستگی در تمام حوزه ها در جامعه شهری حائز اهمیت است.

 

او همبستگی اجتماعی را از دستاوردهای شهرسازان دانست و اضافه کرد: پیوستگی از ملزومات داشتن یک جامعه سالم است، شهرسازان می‌توانند با فراهم کردن اسباب همبستگی اجتماعی، شرایط همنشینی انسان‌ها در کنار یکدیگر را باعث شوند.

 

رضایی گفت: نقش شهرسازان در توسعه کالبدی شهرها خلاصه نمی‌شود و تخصص یک شهرساز در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنکی یک جامعه تاثیرگذار است.

 

معاون عمرانی استانداری فارس خاطر نشان کرد: شهرسازان ما باید همسو با جامعه جهانی شهرسازی، نقش خود را در ایجاد یک شهر با مولفه های استاندارد بازبینی کنند، به گونه‌ای که با گذر از هر شهر تاثیر حضور و اعمال نظارت  شهرسازان در آن احساس شود.

 

رضایی با اشاره به اینکه  مهندسان شهرساز می توانند به عنوان دیده بان شهرها با اعمال نظارت شهرسازی نقش وکیل مدافع شهروندان را  نیز در قبال تخلفات این حوزه ایفا کنند، گفت: حوزه مدیریت شهری نباید خود را از اعمال نظارت شهرسازان بی نیاز بداند، در این زمینه انتظار می رود مسئولان حوزه‌های اجرایی  با استفاده از توان متخصصان حوزه شهرسازی، از آنها در حل مشکلات ومعضلات شهرسازی و ارائه شیوه‌های نو و راه‌حل‌های تازه و تولید نظرات وایده های نو کمک بخواهند .

 

وی به تعداد قابل توجه مهندسان شهرساز بین اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس اشاره و اضافه کرد: متاسفانه در طول سالیان گذشته شاهد کم رنگ شدن نقش مهندسان شهرساز در حوزه ساخت و ساز و به خصوص شهرسازی هستیم. بنابراین مهندسان شهرساز به عنوان صاحبان تخصص می توانند برای فعالیت سایر رشته های زیر مجموعه سازمان  نظام مهندسی بسترسازی کرده و نقش پایه‌ای خود در توسعه شهرها را ایفا کنند.

 

رضایی خاطرنشان کرد: اگر با دقت و نظر کارشناسی اقداماتی در زمینه شهرسازی انجام شود، ساختمان های زیبا و هماهنگ با شهر احداث خواهد شد .

 

معاون عمرانی استانداری فارس با اشاره به اینکه متاسفانه مهندسان شهرساز تا به امروز نقش شایسته ای در شکل گیری کالبد شهرها نداشته‌اند، گفت: در شهرهای ما از اهمیت کارکردهای بیرونی ساختمان غفلت شده و این مسئله حقوق شهروندان را نیز زیر سئوال برده است.

 

به گفته رضایی بهبود جایگاه شهرسازان نیازمند انجام پژوهش‌های جدی و انجام تحقیقاتی بر مبنای آسیب شناسی در زمینه استفاده نکردن از توان تخصصی و اعمال نظر شهرسازان در ساخت و سازهای شهری است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها