نگهداری از میلگرد در انبار یا خرید قبل از مصرف؟

نگهداری از میلگرد در انبار یا خرید قبل از مصرف؟

استهلاک مواد ساختمانی در کنار تغییرات قیمت میلگرد، خرید یا انبار کردن و نگهداری از مواد ساختمانی اولیه را موضوع مهمی کرده است.

صنعت ساختمان‌سازی همواره در زمان ایجاد شرایط بحران اقتصادی یا رکود، تا حدود زیادی متاثر از این وضعیت تورمی و رکود بازار می‌شود. در چنین شرایطی فعالان بخش ساخت و ساز بر سر دو راهی ادامه فعالیت ساختمانی یا ایجاد وقفه در آن تا زمان شروع ثبات اقتصادی و آرامش بازار، مردد هستند. افزوده شدن عامل کرونا به عوامل قبلی باعث شده که شرایط اقتصادی در کشورمان همان‌طور که برای همه ما نیز قابل مشاهده است، دچار نوساناتی بیش از پیش ‌شود. به سبب اینکه پروژه‌های ساخت و ساز به مدت زمان بیشتری جهت تکمیل شدن نیاز دارند، این صنعت بیش از صنایع دیگر دچار تلاطم در اثر نوسانات اقتصادی می‌شود. یکی از اثرات جانبی اما مهم این شرایط گذشته از تغییرات قیمت میلگرد، استهلاک مواد ساختمانی است. به همین دلیل است که شاهد این نتیجه هستیم که اخیرا موضوع انبار کردن و نگهداری از متریال اولیه ساختمانی بسیار پررنگ و مهم شده است.

 

در این میان در صورت ایجاد وقفه در اجرا و استفاده از مصالح خریداری شده، میلگرد ساختمانی نسبت به دیگر مصالح بسیار مستعد خوردگی و دیگر آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی است. کیفیت میلگرد در زمان مصرف به صورت مستقیم با شرایط انبار و نگهداری آن مرتبط است. ما نیز در این متن از آهن‌آنلاین قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم.

 

با آگاهی از شرایط صحیح نگهداری و انبار میلگرد ساختمانی می‌توانید تا حدود زیادی در هزینه‌های ساخت صرفه‌جویی کرده و تا حد امکان از تبدیل این مقطع فولادی پر کاربرد به ضایعات جلوگیری کنید. دقت در شرایط نگهداری میلگرد همچنین می‌تواند استفاده از میلگرد و بتن مسلح با بالاترین کیفیت را در ساختمان و سازه تضمین کند.

 

نوسانات قیمت میلگرد در بازار آهن

عوامل متعددی می‌تواند باعث نوسانات قیمت میلگرد شود. در این قسمت به صورت اجمالی به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 

 • تغییرات فصل: تغییرات فصول و شرایط آب و هوایی می‌تواند شرایط ساخت و ساز را تغییر دهد. به طور مثال در فصل سرما که شرایط آب و هوایی برای کار ساختمان‌سازی دشوارتر از دیگر فصول است، تقاضای میلگرد در بخشی از سال کاهش می‌یابد. این عامل، با تغییر تعادل عرضه و تقاضا، باعث نوسانات قیمت در بازار میلگرد می‌شود. عامل تغییرات فصل هر سال تکرار می‌شود و موقت و قابل پیش‌بینی است، همچنان به طور مداوم قیمت میلگرد را در نیمه دوم سال دست‌خوش نوسان می‌کند.

 

 • نوسانات قیمت ارز: ارز به خصوص در سال‌های اخیر به عنوان یک کالای سرمایه‌ای با نقدینگی سریع در کشورمان شناخته و به کار برده شده است. هر چند با نگاهی منطقی به موضوع متوجه می‌شویم که افزایش قیمت دلار باعث پایین آمدن قیمت نفت می‌شود و در نتیجه آن قیمت آهن‌آلاتی مانند میلگرد کاهش می‌یابد. البته این معادله در بازارهای جهانی حاکم است؛ در حالی که در کشورمان ایران معادلات پیچیده‌تری بر بازار میلگرد حکم‌فرما است. زیرا نوسانات بازار میلگرد از ارز آزاد نیز تاثیر می‌پذیرد. همچنین بخش قابل توجهی از مواد اولیه ضروری برای تولید محصولات فولادی وارداتی هستند و به وسیله ارزهای رایج خریداری می‌شوند.

 

 • هزینه حمل و نقل: این عامل که تاثیر مستقیمی از قیمت سوخت می‌گیرد، پیوسته در حال تغییر است. می‌دانیم که هزینه حمل و نقل جز جدانشدنی هزینه نهایی کالا است و میلگرد نیز از این موضوع مستثنا نیست.

 

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، عوامل دیگری مانند نوع و استاندارد ساخت میلگرد، برند و کارخانه تولیدکننده میلگرد، جنس و آلیاژ به کار رفته در ساخت میلگرد، نوع گرید آلیاژی، شکل ظاهری و وزن میلگرد دلیل بازه قیمتی متنوع در بازار میلگرد است.

 

ضوابط نگهداری از میلگرد در انبار

نگهداری از میلگرد در انبار، صرف نظر از جنس میلگرد، قیمت میلگرد یا کیفیت آن، امری ضروری است که موجب مصرف بهینه از این محصول مهم فولادی می‌شود. به طور کلی برای این کار قوانین و ضوابطی وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 

 • میلگردها باید به دور از تماس مستقیم با مواد خورنده و دیگر مواد آسیب‌زا قرار گیرند.

 

 • محل نگهداری میلگرد فولادی باید عاری از رطوبت و خاک و دیگر آلودگی‌ها باشد تا از خوردگی و کثیف شدن سطح آن‌ها جلوگیری شود. زیرا املاح موجود در گرد و خاک می‌تواند خاصیت خوردگی داشته باشد و منجر به جذب رطوبت از محیط شود.

 

 • در ورود و خروج میلگرد به انبار باید دقت شود که تا حد امکان از صدمه مکانیکی، تغییر شکل پلاستیک یا ضربه به میلگردها جلوگیری شود.

 

 • هنگام بتن‌ریزی باید به دمای میلگردها توجه شود و قبل از انجام اینکار دمای آن‌ها را با آب‌پاشی کاهش داد و مانع از افزایش دمای آن‌ها در اثر تابش مستقیم آفتاب شد.

 

 • میلگردها باید به گونه‌ای انبار شوند که از سطح زمین ۱۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشند.

 

 • باید دقت شود که میلگردهای با قطر ۸ میلی‌متر یا کمتر، می‌توانند به صورت کلاف بسته‌بندی و انبار شوند، اما میلگردهای با قطر بیشتر مجاز به نگهداری به صورت کلاف نیستند.

 

 • میلگردها باید بسته به قطر و رده آن‌ها به صورت مجزا بسته‌بندی و انبار شوند.

 

 • میلگردهایی که هنوز بریده یا خم نشده‌اند باید به گونه‌ای انبار و نگهداری شوند که برچسب و علامت کارخانه سازنده فولاد بر روی آن مشخص باشد.

 

 • استفاده از پوشش‌های نایلونی برای محافظت از میلگردها می‌تواند به خوردگی بیشتر منجر شود. زیرا توصیه می‌شود برای این کار از پوشش‌هایی نظیر برزنت استفاده شود.

 

 • در مرحله بتن‌ریزی نیز باید به آلودگی سطح میلگرد توجه شود تا ملاتی که قبلا بتن‌ریزی شده روی سطح میلگرد باقی نمانده باشد. البته در صورتی که فاصله بین دو بتن‌ریزی حداکثر سه ساعت باشد، نیازی به پاک کردن قشر ملات از سطح میلگرد نیست.

رطوبت و زنگ‌زدگی در مناطق جنوب

در سال‌های اخیر یکی از عمده‌ترین خرابی‌ها و خسارات در بخش صنعت ساخت و ساز در سازه‌های بتن مسلح مناطق گرم جنوبی و به‌خصوص مناطق حاشیه خلیج فارس و دریای عمان مربوط به خوردگی و زنگ‌زدگی میلگرد است. خوردگی میلگردهای فولادی در بتن مسلح منجر به بروز ترک در پوشش بتنی میلگردها می‌شود. این خوردگی با بروز پدیده کربناتاسیون و به‌ویژه نفوذ یون کلرید آغاز شده و شدت می‌یابد. در نهایت نیز به ترک خوردگی و ریزش سازه می‌انجامد. در رطوبت‌های نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد پخش اکسیژن در بتن شدت یافته و خوردگی میلگرد را تسریع می‌کند. رطوبت محیط علاوه بر اینکه احتمال خوردگی میلگرد درون بتن را افزایش می‌دهد، می‌تواند باعث زنگ‌زدگی میلگرد در مراحل تولید تا مصرف نیز بشود.

 

نگهداری میلگرد در محیط‌های تمیز و عاری از رطوبت می‌تواند از این خسارات جلوگیری کند. بنا بر آیین‌نامه بتن ایران، میلگردها نباید در معرض خوردگی تا حدی که منجر به کاهش سطح آن‌ها شود، قرار بگیرند. میلگرد اهواز که یکی از زیرمجموعه‌های گروه ملی صنعتی فولاد ایران است، از موقعیت مکانی مناسب و نزدیکی به بنادر جنوبی برخوردار است. این مزیت باعث می‌شود تا محصولات میلگرد اهواز مسافت کمتری در حمل و نقل طی کرده و مدت زمان کمتری در انبار قرار بگیرند.

 

با کاهش فاصله مصرف تا تولید میلگرد ساختمانی می‌توان از خسارات و خوردگی ناخواسته‌ای در آن‌ها جلوگیری کرده و در نتیجه پروژه ساخت و ساز را با ریسک کمتری به پیش برد. شما می‌توانید با راهنمایی و مشاوره کارشناسان فروش آهن‌آنلاین از قیمت میلگرد اهواز مطلع شده و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

 

خرید یا نگهداری، تصمیم درست چیست؟

عوامل بسیاری می‌توانند در مبحث خرید پیش از مصرف یا نگهداری و انبار کردن میلگرد، در تصمیم‌گیری شما دخیل باشند. شما ممکن است فعال بخش ساخت و ساز باشید یا تصمیم به ساخت واحد مسکونی شخصی خود را داشته باشید. به هر حال این دو راهی تصمیم‌گیری مقابل هر شخصی قرار دارد. در این بخش جوانب هر گزینه را بررسی می‌کنیم تا بتوانید خریدی مطمئن و حرفه‌ای داشته باشید.

 

در مورد این تصمیم‌گیری، زمان اجرای پروژه بیشترین تاثیر را اعمال می‌کند. اگر برای اجرای پروژه خود از زمان مناسبی برخوردار باشید، می‌توانید از چند ماه قبل روند بازار را تحت نظر قرار بگیرید تا بتوانید نوسانات آن را پیش‌بینی کنید. معمولا بازه نوسانات قیمت در بازار آهن‌آلات ایران سه‌ماهه است. بنابراین شما می‌توانید نوسانات قیمت میلگرد را در بازه سه ماه اخیر بررسی کنید، اما پیش‌بینی قیمت با تاثیرگذاری‌های پیش‌بینی نشده‌ ارز و قیمت مواد اولیه وارداتی که در کشورمان اتفاق می‌افتد، کار آسانی نیست. شما می‌توانید با بخش تحلیل قیمت بازار آهن‌آنلاین همراه شوید و از پیش‌بینی کارشناسان این حوزه بهره‌مند شود.

 

با پیش‌بینی قیمت میلگرد می‌توانید در بهترین شرایط بازار، خرید میلگرد را انجام دهید و در صورتی که موظف به شروع اجرای پروژه در زمان مشخصی هستید، مطابق با قوانین و مقررات ذکر شده به انبار و نگهداری میلگرد تا زمان مشخص بپردازید. اما خرید پیش از مصرف با حذف مراحل انبار و نگهداری، ریسک کمتری داشته و خیال شما را از حفظ کیفیت میلگرد تا زمان مصرف راحت کرده و همچنین در این میان از هزینه کردن برای انبار و ضایعات احتمالی بی‌نیاز می‌کند. بنابراین برای تصمیم به خرید پیش از مصرف یا نگهداری میلگرد بهتر است به همه عوامل تاثیرگذار مانند زمان اجرای ساخت و ساز، هزینه انبار کردن، بودجه خرید مواد اولیه و نوسانات بازار میلگرد دقت کنید.

 

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب اشاره شد، نگهداری و انبار کردن میلگرد بسیار حائز اهمیت بوده و می‌تواند به طور مستقیم بر استحکام و دوام سازه تاثیر بگذارد. صرف نظر از قیمت میلگرد، برند، نوع یا جنس میلگرد، در صورتی که تصمیم به خرید و نگهداری از میلگرد در انبار دارید، باید این عملیات را مطابق با قوانین و مقرارات مربوطه انجام دهید. با استفاده از مطالب این بخش می‌توانید بهترین تصمیم را در خصوص زمان خرید میلگرد اتخاذ کنید. شما هنگام خرید خرید میلگرد به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ تجربیات خود را در زمینه خرید میلگرد ساختمانی با آهن آنلاین به اشتراک بگذارید!

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها