کلیات طرح بازنگری در قانون نظام مهندسی تصویب شد

کلیات طرح بازنگری در قانون نظام مهندسی تصویب شد

مشکل مسکن به اقتصاد کلان باز می‌گردد

۱۲۰ نقطه دخالت کننده در صدور پروانه ساختمانی| قوانین متناقض و متعارض در ساخت و ساز

با افزایش قیمت سیمان، هزینه ساخت مسکن ۳۰ درصد گران شد

مالکان ساختمان‌های بزرگ با ارکان قدرت ارتباط دارند

تلاش برای واقعی شدن قیمت اجاره و ساخت مسکن

تلاش برای واقعی شدن قیمت اجاره و ساخت مسکن

وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تراکم‌فروشی خارج از ضابطه سبب ایجاد ۴۰۰ هزار خانه بدون سکنه در تهران شده است، گفت: ساخت و سازها باعث نابودی ۲۵۰۰هکتار از باغات تهران شد.

مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر درباره پرونده باغات اظهار داشت: در منطقه ۲۲ تهران فراتر از طرح تفصیلی مجوز برج‌باغ و مال‌های تجاری داده شده است و  در مسیری ساخت و ساز انجام گرفته که سرانه‌های فضای سبز پیش‌بینی نشده است. همچنین ساخت مدرسه در آنجا سودآور نبوده و سازنده به سمت ساخت مدرسه نرفته است.

 

وی افزود: وقتی خارج از طرح تفصیلی ساخت و ساز انجام می‌شود تمام سرانه‌ها مانند فضای سبز، آموزش و سلامت را فدا می‌کنیم و باید اقدامات لازم جهت بررسی های بیشتر انجام شود.

 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در شورای پنجم با ایجاد سامانه برای صدور پروانه ساختمانی از این مسائل جلوگیری کردیم و امروز می‌توانیم ادعا کنیم  حتی یک متر خارج از طرح تفصیلی تراکم صادر نمی‌شود و جایی که باید سه طبقه ساخته شود ۴ طبقه نمی‌سازند.

 

فراهانی ادامه داد: وقتی صحبت از فروش تراکم می‌زنیم یعنی فروش تک‌محصولی تجدیدناپذیر به صورتی که  وقتی تراکم فروخته نمی‌شود و امکان بازیابی آن وجود ندارد.

 

وی گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته فروش تراکم اتفاق افتاده وز مانی که عضو شورای شهر شدم آمارها وحشت‌آور بود ولی پس از آن فروش تراکم خارج از طرح تفصیلی انجام نگرفت.

 

عضو شورای شهر تهران گفت:  مجوز باغ در کوچه ۶ متری منطقه یک داده شده و اصلا فکر این را نکرده بودند که برای این برج چگونه ماشین‌ها را باید جهت پارک در نظر گیرند و یا فاضلاب آن چگونه خواهد بود.

 

فراهانی بیان داشت: تهران ۴۰۰ هزار خانه خالی و بدون سکنه دارد و به دلیل اینکه تراکم‌فروشی مقرون به صرفه بوده این اتفاق رخ داد.

 

وی بیان داشت: امروزه از حدود ۱۰۰ هزار هکتار باغ در سطح شهر تهران بیش از ۲۵۰۰هکتار آن از بین رفته و تنها ۲۴۰۰ هکتار باقی مانده است و حالا این سوال مطرح است که چرا طی ۱۰ سال فقط در منطقه یک بیش از ۵۶ هکتار باغ نابود شده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها