سبک معماری مَنِریسم

آمادگی شورا برای همکاری در بخش مسکن | قفل‌های اداری برای تسهیل ساخت و ساز باید باز شود

فرصت ثبت‌نام مسکن ملی برای دومین بار وجود دارد

صدور پروانه ساختمانی در سال جدید رکورد شکست!

تعیین حریم گسل‌های ۶ کلانشهر با هدف کنترل ساخت و ساز

تعیین حریم گسل‌های ۶ کلانشهر با هدف کنترل ساخت و ساز

لزوم دقت در کیفیت ساخت برای تاب‌آوری ساختمان و شهر

لزوم دقت در کیفیت ساخت برای تاب‌آوری ساختمان و شهر

وقتی ساخت و ساز غیرمجاز گریبانگیر شهرداری زیرآب می‌شود؛ کابوس شهر بدون شهرداری تمامی ندارد

وقتی ساخت و ساز غیرمجاز گریبانگیر شهرداری زیرآب می‌شود؛ کابوس شهر بدون شهرداری تمامی ندارد

گروه استان‌ها – کابوس شهر بدون شهرداری که در طی این چند سال همواره وجود داشت، با دست گذاشتن قانون بر روی ساختمان شهرداری و زمین آن، درحال تبدیل شدن به واقعیت است.

شهرداری‌ها از‌جمله نهاد‌هایی هستند که به‌دلیل مدیریت شهری و خدماتی، عملکرد‌های آنان به سهولت قابل لمس است و شاید به این دلیل باشد که کوچک‌ترین بحران در بدنه آن تاثیر مستقیمی بر اداره امور شهری که در حیطه وظایف آنهااست، می‌گذارد.

 

وقتی در سال 94 سیل ویرانگری  ساختمانی را در زیرآب سوادکوه به یکباره فرو ریخت و چند خانواده بی‌خانمان شدند، شاید در آن روزها کسی فکرش را نمی‌کرد که آن بحران سال‌ها گریبانگیر شهرداری زیرآب شود و کلاف سردرگم راه حل‌ها، هر روز پیچیده‌تر از قبل گردد. گفته  شده محکومیت شهرداری درمورد این حادثه در آن سال 15 درصد اعلام شده بود و آب‌منطقه‌ای، اداره منابع طبیعی و اداره گاز سایر مقصران شناخته شده بودند که با آن حساب پرداخت خسارت شش میلیارد تومانی تنها مربوط به شهرداری نبود.

 

اما به یکباره ورق علیه شهرداری برگشت و در سایه ابهامات و ناباورانه، محکومیت 100 درصدی نصیب شهرداری زیرآب شد. این ارثیه ناخوشایند درحالی از شورای دوره چهارم به دوره پنجم رسید که در سال 95 حکم قطعی صادر شده بود. شورای دوره پنجم نیز نتوانست  تدابیر احتمالی خود را عملی سازد. در هرحال در طی این سال‌ها آن بدهی به بیش از 10 میلیارد تومان رسید و شاکیان نیز راه هرگونه تعامل را بستند و پیگیر طلب خسارتی خود هستند.

در این چندسال چندین بار ماشین‌آلات شهرداری توقیف و به فروش رسید. حساب‌ها نیز چندین بار مسدود و به شاکیان پرداخت شد. بار دیگر دستور توقیف یکی دیگر از ماشین‌آلات شهرداری زیرآب از سوی قانون صادر شد. اما کابوس شهر بدون شهرداری که در طی این چند سال همواره وجود داشت، با دست گذاشتن قانون بر روی ساختمان شهرداری و زمین آن، درحال تبدیل شدن به واقعیت است. در طی روزهای اخیر علاوه بر توقیف ماشین‌آلات، ساختمان شهرداری و زمین آن نیز برای پرداخت بدهی، ارزیابی و درحال قیمت‌گذاری برای فروش است. تاکنون هیچ مسئول استانی و کشوری نتوانست گره‌ای از این مشکل باز کند.

 

شهردار زیرآب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سوادکوه درمورد وضعیت فعلی شهرداری گفت: در گذشته بابت بدهی سیل، هیچ‌گونه پرداختی صورت نگرفت. بدهی کلی حکم شش میلیارد و 500 میلیون تومانی بود که با حکم جدید بیش از سه میلیارد تومان دیگر افزوده شد و به بیش از 10 میلیارد تومان رسید که هنوز تاخیر نیز حساب نشده است. با شروع فعالیت بنده در شهرداری حساب‌ها مسدود شده بود و تعدادی از ماشین‌آلات توقیفی به مزایده و فروش گذاشته شد که رقم بالغ بر 670 میلیون تومان از فروش ماشین‌آلات بوده است که در مجموع حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان به خسارت دیدگان سیل پرداخت کردیم.

 

سعید قلی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر یکی دیگر از ماشین‌آلات نیز توقیف و ساختمان شهرداری نیز در حال قیمت گذاری است، اظهار داشت: یکی از کامیون‌های شهرداری توقیف شده است. ساختمان شهرداری از طریق کارشناس دادگستری ارزیابی و در حال قیمت گذاری به‌منظور فروش است. طبیعتا وقتی به این مرحله رسیده است، سرنوشت همانند ماشین‌آلات در انتظار ساختمان شهرداری است.ه رچه شهرداری دارد دست رویش می‌گذارند و فرآیند قانونی درحال اجرا است.

 

قلی‌نژاد، پرداخت بدهی محکومیت سیل را مانعی برای پیشبرد اهداف عمرانی برشمرد و خاطرنشان کرد: زمانی که شهرداری را تحویل گرفتم،شش ماه حقوق معوقه پرسنلی داشتیم ولی اکنون حقوق‌ها به روز شده است. بدهی تامین اجتماعی نیز پرداخت کردیم.در مدتی که شهردار هستم بالغ بر هفت میلیارد تومان بدهی مختلف را پرداخت کردم.اما بدهی که بابت کارهای عمرانی صورت بگیرد نیست بلکه برای محکومیت سیل است و دستمان را برای کارهای عمرانی می‌بندد.

 

شهردار زیرآب با تاکید براینکه با فروش ساختمان، شهر بدون شهرداری تبعات اجتماعی نگران کننده‌ای خواهد داشت، افزود: تبعات اجتماعی و بار روانی شهر بدون شهرداری را باید در نظر گرفت.اگر ساختمان شهرداری به فروش برسد، چه وضعی پیش خواهد آمد؟ در این اوضاع نابه‌سامان کشور و مشکلاتی که مردم دارند، مشکل دیگری افزوده می‌گردد.تنش‌های اجتماعی بوجود خواهد آمد.

 

قلی‌نژاد پیگیری‌های مستمر را تاکنون بی‌نتیجه دانست و خاطرنشان کرد: نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های لازم در دستور کار ما قرار دارد.آخرین نامه‌ای هم که داده‌ایم برای استاندار بوده و نگاه ویژه‌ای دارند و نامه‌ای برای رئیس سازمان برنامه و بودجه استان زده و آقای غلامی راد هم گفتند حتما باید آقای نوبخت ورود پیدا کنند تا بتوان در قالب سرفصلی اعتبارات بگیریم.از طریق نمایندگان تلاش داریم تا بتوانیم دیداری با آقای نوبخت داشته باشیم.

 

وی شهرداری زیرآب را درحال حاضر بدون پشتوانه می‌داند و گفت: شهرداری هیچ گونه پشتوانه‌ای برای پرداخت بدهی ندارد.هر روز هم بدهی جدیدی برایش رقم می‌خورد. بابت بدهی آسفالت راه روستایی که در داخل شهر زیرآب هزینه شد، شهرداری محکوم به 365 تن قیر یعنی حدود دو  میلیارد تومان شد که قابلیت اجرایی دارد و این مربوط به گذشته است.

 

شهردار زیرآب با بیان اینکه ماهانه نیز مبلغی به خسارت دیدگان سیل پرداخت می‌کنیم، افزود: تمام تلاش و پیگیری‌هایمان حتی بیش از توانمان داریم. ماهی حدود 100 میلیون تومان به خسارت دیدگان پرداخت می‌کنیم.این ماه نیز منتظر واریز ارزش افزوده هستیم.چیزی که برای مردم و خدمات به آنها است بابت بدهی باید پرداخت شود.

 

وی خاطرنشان کرد: با خسارت دیدگان چندین بار صحبت کردیم و جلساتی داشتیم. پیشنهاد دادیم که ساختمان آنها را دوباره می‌سازیم اما موافقت نکردند و می‌گویند تمام پول را به ما پرداخت کنید و عملا این موضوع برای شهرداری زیرآب، شدنی نیست و نمی‌تواند یکجا پرداخت کند.

 

به گزارش تسنیم، شهرداری زیرآب یکه و تنها و بدون پشتوانه درحال دست و پا زدن در بحرانی است که هر لحظه به امکان غرق شدن در آن نزدیک می‌شود. شاید اگر دچار محکومیت صددر‌صدی نمی‌شد، امروز بحران مالی میلیاردی کمرشکن، بر ساختمان شهرداری سایه نمی‌انداخت اما اکنون که چندین سال این محکومیت را به دوش می‌کشد نیازمند یاری برای برون‌رفت از بحران است. کمکی که تاکنون در پیچ‌ و‌ خم‌های روند‌های اداری و قول‌ها درحد حرف باقی ماند.اگرچه روند قانونی باید طی شود اما می‌توان راه‌کارهایی را برای حفظ شهرداری یک شهر عملی ساخت و باید به تبعات شهر بدون شهرداری نیز توجه کرد. اگر ساختمان شهرداری هم به فروش برسد، پس از آن دیگر ابراز نگرانی‌ها و نگاه و دستورهای ویژه نمی‌تواند چاره تبعات اجتماعی و بار روانی ایجاد شده باشد.

 

مدیریت شهری درحال تلاش مضاعف برای حفظ ماهیت یک شهر است اما همچنان بدون پشتوانه. خروج از این بحران ورود جدی و عملی مسئولان استانی، کشوری و نمایندگان را می‌طلبد.که تا این لحظه تنها به نگاه ویژه و  در انتظار دیدار ختم شده است. سختی دسترسی به نمایندگان نیز مانع دریافت پاسخی از آنان درمورد این بحران شده است. در هر حال امید است قبل آنکه شاهد تبعات جبران‌ناپذیری باشیم، اتفاقات خوشایندی رقم بخورد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها