وضعیت بافت فرسوده مرکز شهر ارومیه نگران کننده است

ایسنا/آذربایجان غربی نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت توجه جدی به نوسازی بافتهای فرسوده داشته باشد.

 

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در گفت وگویی اظهار کرد: با توجه به اینکه بافت های فرسوده مرکز شهر ارومیه دارای قدیمی ترین و مخرب ترین منازل هستند از نظر ایمنی در برابر زلزله و حوادث طبیعی نگران کننده ترین بخش ارومیه هستند.

 

وی با اشاره به اینکه دولت باید توجه جدی به نوسازی بافت های فرسوده در جهت کاهش خسارات مالی و جانی در صورت بروز هرگونه حادثه، داشته باشد، تصریح کرد: در برخی ساخت و  ساز ها به ویژه در مناطق حاشیه شهر ارومیه قوانین نظام مهندسی رعایت نشده که این نگران کننده است و باید عوامل و دستگاه های ذیربط باهرگونه تخلف در ساخت و سازهای غیر مجاز برخورد کنند.

 

حجت الاسلام ذاکر خاطر نشان کرد: در روستاهای ارومیه به دلیل اجرا طرح های هادی و پرداخت تسهیلات کم بهره برای نوسازی و بازسازی منازل خوشبختانه اوضاع مساکن روستایی بهتر شده است، اما بااین وجود شورا ها و دهیاری ها با جدیت در جهت نوسازی صد درصدی واحدهای روستایی وارد عمل شوند.

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه مجلس سالانه بودجه اختصاصی برای نوسازی و بازسازی واحد های مسکونی در نظر می گیرد،اظهار کرد: شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی واداره مسکن و شهر سازی باید در کنار برنامه ریزی درجهت نوسازی و بازسازی واحد های مسکونی فرسوده،  از ساخت و سازهای غیر مجاز و فاقد مجوز نظام مهندسی و پروانه ساخت به ویژه در حاشیه شهرها عملیاتی به جد جلوگیری کنند.

 

وی  درخصوص طرح ساخت یک میلیون مسکن توسط دولت برای مناسب شدن وضعیت مسکن کشور نیز یاد آور شد: بهتراست دولت این طرح ها را در مناطقی که دارای بافت فرسوده هستند، ایجاد کندتا در کنار کم شدن هزینه های تمام شده ساخت و ساز ، گام مهمی در جهت نوسازی بافت های فرسوده بردارد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها