استان زنجان در طرح اقدام ملی مسکن خوب عمل کرد

استان زنجان در طرح اقدام ملی مسکن خوب عمل کرد

گروه استان‌ها ــ به گفته مقامات مسئول و همچنین بررسی‌های انجام شده استان زنجان در زمینه طرح ملی مسکن توانسته خوب عمل کرده و درصورتی که روند کار به همین صورت ادامه یابد احتمال تحویل زودهنگام برخی از واحدها به متقاضیان دور از انتظار نیست.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم  از  زنجان ، از دیرباز تاکنون یکی از مهم‌ترین نیازهای اولیه برای هر خانواده تامین “مسکن” بوده اما در چند سال اخیر تامین این مهم برای خانواده‌ها به ویژه زوج‌های جوان به سدی بزرگ و دغدغه‌ای اساسی تبدیل شده است در حالی که اگر ساخت و ساز مسکن در طول سال‌های اخیر خصوصاً هشت سال گذشته انجام می‌گرفت و عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسید مشکل مسکن‌دار شدن مردم  تا حدودی تعدیل شده بود.

 

اما در اواخر دولت قبل بود که طرح ملی مسکن مطرح شد این طرح که در ابتدا برای مردم سبب خرسندی شده بود اما با نارضایتی مردم مواجه شد چرا که طرح ملی مسکن دو سال گذشته و در دولت پیشین به منظور خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه کلید خورد اما پس از کش‌ و‌ قوس فراوان و گذر از هفت خان برای ثبت نام در نهایت بیشتر افرادی که خانه‌دار نبودند و تقریباً جز قشر با درآمد متوسط و کمی بالاتر بودند در طرح ماندگار شدند و باز هم خانوارهای کم در آمد شهری جاماندند و در آرزوی خانه‌دار شدن به سر می‌برند.

 

اما این روزها با روی کار آمدن دولت جدید طرح جهش تولید مسکن که توسط مجلس یازدهم طراحی شده بود، در قالب طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد و متقاضیان بسیاری به سمت خود جذب کرد. در این طرح مقرر است در چهار سال 4 میلیون واحد مسکونی در کل کشور ساخته شود و استان زنجان نیز مشمول طرح شده است و متقاضیان واجد شرایط تا 30 آذر برای ثبت‌نام فرصت دارند؛ با این وجود طبق آخرین اطلاعات موجود قریب به 43 هزار نفر از استان زنجان در طرح جهش تولید مسکن شرکت کرده و متقاضی دریافت مسکن هستند.

 

سعید شاهین‌فر معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه استان زنجان در چند سال گذشته به خوبی توانسته در حوزه مسکن گام بردارد و طبق آمار این استان جزء استان‌های پیشتاز در حوزه ساخت مسکن در سطح کشور است، اظهار داشت: این استان در طرح اقدام ملی مسکن به خوبی توانسته عمل کند. خوشبختانه در این طرح طبق برنامه پیش می‌رویم و در آینده نزدیک هم برخی از واحدها به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه با حضور وزیر راه و شهرسازی در سفر اخیر رئیس جمهور به استان، ساخت 17 هزار واحد از طرح نهضت ملی مسکن در زنجان کلنگ‌زنی شد، گفت: خوشبختانه این طرح در تمام شهرستان‌های استان اجرا خواهد شد و قطعاً افتتاح این تعداد در آینده می‌تواند بسیاری از نیاز مسکن جوانان را حل کند.

 

معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تاکنون قریب به 43 هزار نفر از سطح استان زنجان در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند گفت: قریب به 33 هزار نفر از ثبت‌نام کنندگان از شهر زنجان هستند.

 

وی با اشاره به تمدید مهلت ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن تا پایان آذرماه در استان یاد آور شد: متقاضیان با داشتن چهار شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

 

از سوی دیگر مسعود بیات‌منش، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان نیز در این زمینه اظهار داشت: طبق قانون جهش تولید مسکن، دولت موظف است سالانه شرایطی را برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور ایجاد کند و این قانون شامل تمام پهنه کشور از جمله شهرها، روستاها و همچنین شامل دولت، بخش خصوصی و تعاونی‌ها است.

 

وی با بیان اینکه تامین زمین برای اجرای این طرح بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است، افزود: تامین زمین در بخش خصوصی نیز بر عهده مردم است که از زمین‌های خود مالکی استفاده خواهد شد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تامین بخشی از منابع مالی بر عهده متقاضیان و بخش دیگر نیز بر عهده بانک‌ها است، گفت: سالانه باید بانک‌ها 20 درصد از منابع خود را در اختیار این پروژه‌ها برای تولید مسکن قرار دهند.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تعداد واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در جهش تولید مسکن در استان زنجان در طول چهار سال 71 هزار و 135 واحد است گفت: یک ظرفیت سنجی در استان انجام شده و بر اساس آن مشخص شده که برای چهار سال آینده برای بارگذاری 82 هزار واحد ظرفیت وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه راه و شهرسازی، مسکن استیجاری را در قالب پروژه‌های اجاره به شرط تملیک بدون متقاضی احداث می‌کند، عنوان کرد: راه و شهرسازی استان در آینده این واحدهای مسکونی را به افراد واجد شرایط اجاره می‌دهد و در مدت پنج سال پول آن را دریافت می‌کند که البته این پروژه بیشتر برای دهک‌های پایین در نظر گرفته شده که 3 هزار واحد برای بخش استیجاری پیش‌بینی شده است.

 

بیات‌منش با بیان این که راه‌ و‌ شهرسازی باید برای 36 هزار واحد مسکونی، زمین تامین کند خاطر‌نشان کرد: در سفر رئیس جمهور به استان 17 هزار واحد که کار احداث آن آغاز شده کلنگ‌زنی شد و در این میان زمین برای 21 هزار واحد مسکونی تامین شده و تاکنون 14 هزار واحد مسکونی هم پیمان‌سپاری شده است.

 

وی با بیان اینکه برای ثبت نامی‌های جدید به تعداد 7 هزار واحد مسکونی زمین آماده وجود دارد، گفت: در فاز نخست 36 هزار نفر ثبت‌نامی وجود داشت که بیش از 15 هزار نفر از آن‌ها که شرایط لازم را داشتند تأیید نهایی شدند و 13 هزار متقاضی نیز افتتاح حساب کرد.

 

مدیر‌کل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه در فاز دوم تا حال حاضر قریب به 43 هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند، گفت: پالایش یک ماه طول می‌کشد و تا 6 ماه آینده برنامه چهار سال آینده آغاز می‌شود. با این حال برای متقاضیان جدید حدود 300 هکتار زمین نیاز است.

 

وی با بیان اینکه 700 هکتار زمین در سطح استان برای این طرح شناسایی شده است، تشریح کرد: تشکیل صندوق ملی مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی در این قانون پیش‌بینی شده و منابع خوبی برای آن در نظر گرفته شده است.

 

بیات‌منش با اشاره به ماده 10 قانون جهش تولید مسکن گفت: طبق این ماده، تمام دستگاه‌های دولتی باید وزارت راه و شهرسازی را برای تامین زمین مورد نیاز همراهی کنند و این ماده سازمان ثبت اسناد و املاک را مکلف کرده که با درخواست وزارت راه و شهرسازی در مدت 2 ماه، سند املاک را به نام وزارت راه و شهرسازی برای استفاده در نهضت ملی مسکن ثبت کند.

 

همینطور سید‌ البرز حسینی، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: با توجه به اینکه در حوزه مسکن در کشور مشکلاتی وجود داشت، با شروع این مجلس و دیداری که به شکل ویدئو‌ کنفرانس مقام معظم رهبری با نمایندگان داشتند تامین و ساخت مسکن جزء اولویت‌ها قرار گرفت. بنابراین ماموریتی به مجلس داده شد و یکی از اصلی‌ترین وظایفی که به کمیسیون عمران نیز محول شد تعیین تکلیف نیاز مسکن حال حاضر کشور بود.

 

وی با بیان اینکه طرح جامع نشان می‌داد که در طول هشت سال گذشته در خصوص مسکن کم‌توجهی شده است افزود: سالانه باید یک میلیون واحد مسکن به مدت چهار سال ساخته شود تا به یک تناسب مطمئن برسد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور 2.5 میلیون نفر جوان بالای 32 سال سن وجود دارد که هنوز ازدواج نکرده‌اند، گفت: قریب به 12.5 میلیون نفر جوان در شرف ازدواج در کشور وجود دارد؛ 15 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور در حال زندگی هستند نگاه اجمالی به این آمار نشان می‌دهد که باید برای تامین مسکن فکری اساسی انجام گیرد.

 

تامین زمین

 

وی با اشاره به اینکه سه موضوع اصلی در طرح جهش تولید مسکن وجود دارد عنوان کرد: نخستین مورد تامین زمین است بنابراین برای دهک‌های پایین باید زمین با قیمت کارشناسی شده پایینی به دست آوردیم چرا که 55 تا 60 درصد قیمت تمام شده مسکن، زمین احداث آن است با این وجود در تعیین محدوده زمین و اینکه در حریم شهری قرار دارد یا خیر ارگان‌های مختلف همانند جهاد کشاورزی دخیل است.

 

حسینی با بیان اینکه گاه پرسیده می‌شود که این طرح واقعا شدنی است یا خیر باید گفت: ما دانش فنی این حوزه را داریم و قبلا نیز یک تجربه خوب در بحث حوزه مسکن مهر داشتیم، آمار‌ها کاملاً گویای این است که چه میزان در مناطق روستایی و چه میزان در مناطق شهری، بافت شهر‌ها زمین وجود دارد، نیروی فنی موجود است، اگر بتوانیم صنعتی سازی را نیز در کنار این امور بیاوریم اصلا کار سخت نیست.

 

وی تاکید کرد: این طرح یقیناً شدنی است و به اهتمام ویژه آقای رئیس جمهور بستگی دارد و اگر ایشان ناظر بر این طرح باشند و همکاری سایر وزارت‌خانه‌ها وجود داشته باشد قطعا طرح موفقیت‌آمیز خواهد بود و به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

 

با تمام این‌ها، دولت سیزدهم یکی از قول‌های اساسی خود را به مردم در حوزه مسکن مطرح کرد و وعده ساخت سالانه یک میلیون خانه را به مردم داد. هرچند آغاز این جهش و نهضت ملی ممکن است کمی زمان ببرد اما با صدور پروانه‌های ساخت، اختصاص منابع تسهیلاتی و غیره کار به طور قطع سرعت خواهد گرفت. با آغاز طرح جهش مسکن دولت سیزدهم، بسیاری از کسانی که دیگر امیدی به صاحب‌خانه شدن نداشتند، در آن ثبت نام کردند تا شاید گره کوری که دولتمردان تدبیر و امید به بخش مسکن که یکی از ضروری‌ترین نیازهای جامعه است، باز شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها