خانه‌های لوکس ارزان می‌شود؟

خانه‌های لوکس ارزان می‌شود؟

یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر مذاکرات وین بر بخش مسکن گفت: اگر مذاکرات به نتیجه مثبت برسد با کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت خانه‌های کوچک و ارزان مواجه می‌شویم و قیمت واحدهای لوکس و گران، کاهش می‌یابند.

حسن محتشم اظهار کرد: معمولا روند حرکت بازار مسکن سینوسی است؛ به این معنا که در یک مقطع قیمت‌ها شروع به افزایش می‌کند و بعد از جهش قیمتی در یک نقطه متوقف می‌شود. این افزایش قیمت ناشی از غلبه تقاضای سرمایه‌ای بر تقاضای مصرفی است. در بخش مسکن سال‌هاست این موضوع را تجربه می‌کنیم.

 

وی افزود: بین سال‌های ۹۶ تا ۹۹ بازار مسکن در بخش‌هایی با رشد حدود ۷۰۰ درصدی قیمت مسکن مواجه شد که ناشی از تقاضای سرمایه‌ای بود. سال ۱۴۰۰ سال استراحت بازار مسکن است و رشد آن کمتر از تورم بوده است. البته افزایش داشته اما تورم سالانه مسکن شهر تهران به حدود ۱۷ درصد رسیده در حالی که تورم عمومی ۴۵ درصد است. این نشان می‌دهد که مسکن در حال طی کردن دوره رکود است تا دوباره خیز بردارد و این عقب‌ماندگی را جبران کند.

 

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در حال حاضر معاملات مصرفی برای واحدهای کوچک و متوسط متراژ در حال انجام است، تصریح کرد: تقاضای واقعی به تدریج باعث رونق بازار می‌شود و در عین حال اثر تورمی به جا نمی‌گذارد؛ کما اینکه در ماه‌های آبان و آذر، معاملات حدود ۳۰ درصد افزایش یافت اما قیمت‌ها از ثبات نسبی که داشت فراتر نرفت.

 

محتشم خاطرنشان کرد: سال گذشته، بازار مسکن رفتاری متفاوت با امسال داشت. در این موقع معاملات پایین آمده بود و قیمت‌ها رو به افزایش بود. امسال معاملات بیشتر شده و روند رشد قیمت کُند شده است. در بهمن ماه ممکن است شاهد خرید و فروش بیشتری هم باشیم. آن هم به این دلیل است که برخی افراد برای مصون ماندن از تورم سال آینده اقدام به خرید مسکن می‌کنند.

 

وی گفت: به نظرم بازار مسکن در ماه‌های پیش‌رو حرکت خود را در محدوده زیر تورم ادامه می‌دهد، البته این منوط به آن است که قیمت ارز ناگهانی جهش پیدا نکند. اگر در همین محدوده ۳۰ هزار تومان باقی بماند بعید می‌دانم با رشد سنگین قیمت مسکن مواجه شویم. به نظر می‌رسد با همین شرایط امسال را سپری کنیم.

 

این کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن گفت: مذاکرات وین و مساله رفع تحریم‌ها موضوع مهمی است که در اقتصاد کلان کشور تاثیر دارد. اگر این مذاکرات به نتیجه مثبت برسد با کاهش قیمت ارز مواجه می‌شویم و ارزش پول ملی بالا می‌رود. به نظر می‌رسد حتی اگر شده مقطعی، قیمت دلار کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. در این صورت رشد قیمت کالاهای خارجی، متوقف خواهد شد و بعضا روند قیمت‌ها معکوس می‌شود. قیمت مسکن نیز در واحدهای کوچک و ارزان قیمت ثابت می‌ماند و در واحدهای لوکس و گران قیمت افت خواهد کرد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها