۷۰ درصد درآمد هر خانوار تهرانی صرف مسکن می‌شود

۷۰ درصد درآمد هر خانوار تهرانی صرف مسکن می‌شود

خبرمهم: وزیر راه و شهرسازی هزینه‌ای که هر خانوار ایرانی برای مسکن در کلان شهر‌ها و سایر استان‌ها از سبد خانوارش می‌دهد را اعلام کرد.

ستم قاسمی وزیر مسکن راه و شهرسازی در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع مسکن امروز در واقع به یکی از موضوعات مهم معیشتی و در واقع به بزرگترین مشکل معیشتی کشور است.

 

به گزارش بخش اقتصادی سایت خبرمهم، بر اساس آمار موجود در کشور ۴۸ درصد سبد هزینه‌های خانوار در کشور هزینه مسکن و در شهر‌های بزرگی همچون تهران بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه‌های هر خانوار صرف مسکن می‌شود. قانون مترقی مسکن می‌تواند نیاز‌های جدی مسکن را برطرف کند این جمله را قاسمی می گوید.

رستم قاسمی می‌گویید ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال نیازمند برنامه ریزی و کار‌های زیرساختی است. امروز یکی از اقداماتی که در حوزه مسکن انجام شده زیرساخت‌های نرم‌افزاری است که برای قانون جهش تولید مسکن فراهم شده و در زمان بسیار کوتاهی سامانه نهضت ملی مسکن راه اندازی شده است.

 

این عضو هیات دولت گفت که شیوه ضمانت نامه‌های بانکی برای اعطای وام مسکن و تعیین تکلیف اقساط نیز انجام شده است. برای داشتن اطلاعات زمین های در اختیار وزارت راه و شهرسازی بانک زمین را تشکیل دادیم تا اطلاعات کامل زمین‌ها در کشور را ایجاد کنیم. اطلاعات ۱۳۰۰ شهر در این بانک به روز رسانی و وارد شده است.

 

قاسمی گفت: قانون جهش تولید مسکن باید اصلاح شود تا مشکلات ما برطرف شود. در گام اول ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی را شروع می کنیم.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه وزارتخانه در اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت که ما برای  اینکه بتوانیم طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان ۴ سال این برنامه را اجرا کنیم لازم است در نوبت او ساخت دو میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم چرا که ساخت مسکن در کشور بین ۱.۵ تا ۲ سال به طول می‌انجامد.

 

به گفته عضو کابینه دولت سیزدهم، هم اکنون در اجرای اقدام ملی ساخت ۵۲۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده و بر اساس گزارش دیوان ساخت آن‌ها بین ۱۰  تا ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند که در شورای عالی مسکن تصویب کردیم ۹۰ درصد از اجرای این پروژه باقی مانده است که باید با استفاده از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن در نهضت ملی مسکن ادغام شوند، همچنین بر اساس لیست ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در شهر‌های جدید را در این فرصت کوتاه بر اساس اجرای نهضت ملی مسکن کلنگ زنی کرده و آغاز کردیم. از سوی دیگر ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی بر اساس کد ملی متقاضیان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است.

 

قاسمی گفت: امروز ساخت بیش از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی را در دست اجرا داریم و به دنبال این هستیم که این عدد را به سرعت به دو میلیون برسانیم تا در دو سال اول فعالیت دولت به اتمام برسد و در نوبت دوم ساخت دو میلیون واحد مسکونی جدید را آغاز کرده و تا پایان این دولت ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی به اتمام برسد.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: در پیش‌بینی منابع لازم برای این بخش آمده است از فروش املاک وزارت راه و شهرسازی تأمین شود بنابراین ما به دنبال این هستیم که املاک و زمین‌های قابل فروش برای پشتیبانی از نهضت ملی مسکن فروخته شده و درآمد آن در صندوق گذاشته شود، اما برای اجرای این قانون برای مدت زمان کوتاه نمی‌توان تنها از این طریق اقدام کرد. دولت برای اجرای قانون جهش تولید مسکن اهتمام جدی داشته و شخص رئیس جمهور نیز روزانه پیگیر این موضوع است بنابراین لازم است تأمین منابع لازم برای آن در بودجه ۱۴۰۱ مد نظر قرار گیرد تا بتوانیم در پایان دولت عدد پیش‌بینی شده در این قانون را محقق کنیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها