الزام استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و ساز‌های پایتخت

لزوم استفاده از ظرفیت بورس برای تقویت ساخت و ساز مسکن

لزوم استفاده از ظرفیت بورس برای تقویت ساخت و ساز مسکن

زنگ افزایش قیمت خانه دوباره به صدا درآمد!/ چرا صدای کلنگ ساخت و ساز به گوش نمی‌رسد؟

جهش تولید مسکن فرصت استثنایی برای صنعتی‌سازی است/ صنعتی‌سازی مسکن ایران زیر ۱۰ درصد

مجلس به احتکار ۳ میلیون خانه پایان داد

مجلس به احتکار ۳ میلیون خانه پایان داد

صدور پروانه ساختمانی در سال جدید رکورد شکست!

الزام استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و ساز‌های پایتخت

الزام استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و ساز‌های پایتخت

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: استفاده از مصالح استاندارد در طرح‌های ساختمانی شهر تهران الزامی است و به صورت مرتب کنترل می‌شود.

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با بیان اینکه ایمنی شهر‌ها در برابر مخاطرات طبیعی یکی از اهداف اصلی برنامه ریزی شهری است، گفت: زلزله به عنوان پدیده‌ای طبیعی، زمانی مخاطره آمیز و بحران آفرین است که آمادگی لازم برای رویارویی با آن را نداشته باشیم و تجربه زلزله‌های روی داده در کشور نشان می‌دهد که کشور ما باید برای مواجهه با پدیده‌های طبیعی آمادگی بیشتری داشته باشد تا در زمان وقوع چنین حوادثی، خسارت‌ها به حداقل برسد.

وی تصریح کرد: اگرچه نمی‌توان از وقوع زلزله جلوگیری کرد، اما با مدیریت، برنامه ریزی و اقدامات مناسب، می‌توان آسیب‌های ناشی از این پدیده را کاهش داد. آنچه از زلزله یک فاجعه می‌سازد، نداشتن آمادگی به منظور مقابله با آن و پیشگیری از عواقب زیانباری است که به بار می‌آورد.

صارمی ادامه داد: برای کاهش خطرات و آسیب‌های ناشی از زلزله می‌بایست برای کل شهر، طرح و برنامه داشت. شناخت نحوه عمل و رفتار زلزله در مناطق شهری و به کارگیری راهبرد‌های مناسب در زمینه برنامه ریزی، طراحی شهری، طراحی ساختمان و استفاده از روش‌های مناسب ساخت و ساز می‌تواند سبب کاهش آسیب‌های بالقوه شود، تا به این ترتیب مخاطرات زمین لرزه در مناطق شهری به حداقل برسد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه طی چند دهه گذشته استاندارد‌هایی برای ساخت بنا‌ها در نظر گرفته شد تا مقاومت آن‌ها را در برابر نیروی امواج زمین لرزه افزایش دهد، اظهار داشت: ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی، استفاده از مصالح سبک، تغییر فناوری ساخت، استفاده از روش‌هایی برای افزایش ایمنی ساختمان و طراحی بنا‌ها به شیوه‌ای که از انعطاف پذیری لازم برای جذب ارتعاش‌ها برخوردار باشند، از جمله این روش‌ها به شمار می‌رود.

صارمی با تأکید بر اینکه ایمنی در ساخت و ساز‌ها و برخورداری از مسکن ایمن و با کیفیت از حقوق شهروندان است، بیان کرد: شهرداری تهران بر این اساس تمام تلاش خود را جهت افزایش کیفیت ساخت و ساز به کار بسته است، از این رو شهرداری تهران برای رسیدن به این هدف و رعایت هر چه بیشتر مقررات ملی ساختمان و بهره گیری از استاندارد‌های موجود و همچنین رعایت ایمنی، الزاماتی را برای ساخت و ساز در شهر تهران تعیین کرده است.

وی درباره الزامات مقاوم سازی و ایمن سازی پروژه‌های ساختمانی، گفت: در برخی از ساختمان‌ها بلوک‌های ساختمانی و تیرچه بلوک‌های مورد استفاده، از کیفیت و استاندارد مطلوبی برخوردار نیست لذا طی دو بخشنامه جداگانه الزام به استفاده از بلوک‌ها و تیرچه بلوک‌های استاندارد مورد تأکید قرار گرفت.

صارمی ادامه داد: با توجه به اینکه بتن آماده یکی از ارکان اساسی ساختمان را تشکیل می‌دهد و دارای اهمیت زیادی در مقاومت ساختمان است، بخشنامه الزام استفاده از بتن آماده متعلق به شرکت‌های دارای مجوز استاندارد به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شد. همچنین استفاده از پلی استایرن استاندارد، به ویژه در زمان بروز حریق، به منظور جلوگیری از اشتعال آن‌ها در زمان حریق و متصاعد شدن گاز‌های سمی خطرناک، اهمیت زیادی دارد و استفاده از پلی استایرن استاندارد در ساختمان‌ها الزامی شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با اشاره به روند کنترل طرح ها، گفت: به لحاظ ایجاد امکان کنترل بیشتر بر طرح‌های ساختمانی و رویت مدارک، نقشه‌ها و کنترل استاندارد مصالح در زمان بازدید از پروژه‌های ساختمانی، مالک و مسئول طرح ملزم به ثبت و ضبط مدارک، در زونکن و حفظ و نگهداری آن در کارگاه شده اند که با پیگیری‌های انجام شده و در راستای هوشمندسازی، این زونکن‌ها به زودی تبدیل به زونکن‌های الکترونیکی خواهند شد.

وی درباره دیگر اقدامات برای ایمنی ساختمان ها، گفت: به منظور اهمیت حفظ ایستایی دیوار‌های پیرامونی در هنگام زلزله، طی بخشنامه ای، لزوم رعایت ضوابط اجرایی و ارائه جزئیات آن‌ها در نقشه‌های ساختمانی مورد تأکید قرار گرفته است. همچنین در سازه‌های اسکلت فلزی، کیفیت جوش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا بخشنامه اقدامات ضروری برای افزایش کیفیت جوش در سازه‌های اسکلت فلزی، به مناطق اعلام شده است.

وی در پایان به ضرورت رعایت اصول ایمنی در داخل ساختمان‌ها نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ایمن سازی داخل ساختمان‌ها نیز از اصول ایمنی محسوب می‌شود که در عین حال که بسیار کم هزینه و آسان است، تأثیر به سزایی در پیشگیری از آسیب‌های ناشی از زلزله دارد. در کنار اقدامات کاهش آسیب پذیری سازه‌ای و غیرسازه‌ای نباید از نقش‌های مدیریتی، آموزشی و آمادگی مردم در این سوانح غفلت کرد. می‌توان با مدیریت صحیح، اقدامات پیشگیرانه و آگاه‌سازی جامعه، از اثرات این بلایا هر چه بیشتر کاست.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها