رستم قاسمی: نهضت ملی مسکن تحقق‌پذیر است/ برنامه‌ریزی دولت برای ارائه ۳۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

تعرفه شمشیر دو لبه سازمان نظام مهندسی

تعرفه شمشیر دو لبه سازمان نظام مهندسی

بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

دولت برای تامین سوخت کارخانجات سیمان چاره کند/ هشدار درباره کمبود سیمان

تهران با خاک یکسان می‌شود! | فاجعه تهران در کمین است

کلیات طرح بازنگری در قانون نظام مهندسی تصویب شد

کلیات طرح بازنگری در قانون نظام مهندسی تصویب شد

عرضه مسکن به کمترین میزان چند سال اخیر رسیده است

عرضه مسکن به کمترین میزان چند سال اخیر رسیده است

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال جاری عرضه مسکن در کشور به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد رسیده است، گفت: در زمان اوج ساخت و ساز مسکن در کشور حدود یک میلیون مسکن در سال هم تولید شده و میزان تولید مسکن در سال گذشته یکی از کمترین مقادیری است که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم.

 

مهدی سلطان محمدی در گفت‌و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: قیمت نتیجه برخورد منحنی‌های عرضه و تقاضا است، هر چه میزان عرضه در بازار افزایش یابد به تعادل قیمت‌ها کمک می‌کند، هر چه قدر عرضه مسکن کاهش یابد فشار بیشتری در بازار ایجاد شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

 

وی افزود: در یک سال گذشته میزان عرضه مسکن در کشور به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد رسیده و این در حالی است که در اوج ساخت و ساز مسکن در کشور حدود یک میلیون مسکن در سال هم تولید شده و میزان تولید مسکن در سال گذشته یکی از کمترین مقادیری است که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم و این موضوع پس از افزایش قیمت شدیدی که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم، نگران کننده است.

 

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: پیش از این پیش بینی می‌شد عرضه مسکن در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته و سرمایه گذاری در این بخش افزایش یابد اما این اتفاق نیفتاد، وضعیت تورمی و رشد شدید قیمت مسکن و مصالح ساختمانی منجر شده میزان سرمایه در گردش لازم برای احداث هر یک متر مربع بنا افزایش یافته و قیمت تمام شده مسکن در چند سال گذشته چند برابر شده است. بنابراین سرمایه لازم برای احداث مسکن اکنون وجود ندارد.

 

روند افزایشی قیمت مسکن با آهنگی کمتر از تورم ادامه می‌یابد

سلطان محمدی اضافه کرد: پروژه‌های مسکن زود بازده نبوده و از زمانی که برنامه‌ریزی آن انجام می‌شود تا حداقل یک سال و یا بیشتر زمان نیاز دارد تا به نتیجه برسد بنابراین هنوز نمی‌توان عملکرد دولت سیزدهم در بخش مسکن را ارزیابی کرد.

 

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت فعلی بازار مسکن و روند آن در سه سال گذشته، انتظار می‌رود روند افزایشی قیمت مسکن با آهنگی کمتر از تورم ادامه یابد. به نظر می‌رسد در سال آتی رشد قیمت مسکن به پای تورم نرسد.

 

بنیادی‌ترین راه حل مشکل مسکن افزایش درآمد مردم است

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: بنیادی‌ترین راه حل مشکل مسکن افزایش درآمد مردم است، مسکن در همه جای دنیا کالای گرانی است و لازمه تهیه مسکن این است که فرد حدود یک سوم درآمد کل عمر خود را تجمیع کند تا بتواند مسکن تهیه کند، بنابراین زمانی که درآمد خانوار کاهش می‌یابد امکان پس‌انداز برای تهیه مسکن وجود نخواهد داشت، در این شرایط دولت دست به اقداماتی برای افزایش توان خرید مردم انجام می‌دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها