در سال آتی رشد قیمت مسکن به پای تورم نمی‌رسد

در سال آتی رشد قیمت مسکن به پای تورم نمی‌رسد

با توجه به وضعیت فعلی بازار مسکن و روند آن در سه سال گذشته، انتظار می‌رود روند افزایشی قیمت مسکن با آهنگی کمتر از تورم ادامه یابد.

هدی سلطان محمدی یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: در سال جاری عرضه مسکن در کشور به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد رسیده و این در حالی است که در اوج ساخت و ساز مسکن در کشور حدود یک میلیون مسکن در سال هم تولید شده است.

 

مهدی سلطان‌محمدی اظهار کرد: قیمت نتیجه برخورد منحنی‌های عرضه و تقاضا است، هر چه میزان عرضه در بازار افزایش یابد به تعادل قیمت‌ها کمک می‌کند، هر چه قدر عرضه مسکن در کشور کاهش یابد فشار بیشتری در بازار ایجاد شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

 

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: پیش از این پیش‌بینی می‌شد عرضه مسکن در سال‌جاری افزایش قابل توجهی داشته و سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یابد، اما این اتفاق نیفتاد.

وضعیت تورمی و رشد شدید قیمت مسکن

سلطان‌محمدی در ادامه افزود: وضعیت تورمی و رشد شدید قیمت مسکن و مصالح ساختمانی منجر شده میزان سرمایه در گردش لازم برای احداث هر یک متر مربع بنا افزایش یافته و قیمت تمام شده مسکن در چند سال گذشته چند برابر شود. بنابراین سرمایه لازم برای احداث مسکن اکنون وجود ندارد.

 

کارشناس اقتصاد مسکن اضافه کرد: پروژه‌های مسکن زود بازده نبوده و از زمانی که برنامه‌ریزی آن انجام می‌شود تا حداقل یک سال و یا بیشتر زمان نیاز دارد تا به نتیجه برسد؛ بنابراین هنوز نمی‌توان عملکرد دولت سیزدهم در بخش مسکن را ارزیابی کرد.

 

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت فعلی بازار مسکن و روند آن در سه سال گذشته، انتظار می‌رود روند افزایشی قیمت مسکن با آهنگی کمتر از تورم ادامه یابد. از این رو به نظر می‌رسد در سال آتی رشد قیمت مسکن به پای تورم نرسد.

 

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: بنیادی‌ترین راه حل مشکل مسکن افزایش درآمد مردم است، زمانی که درآمد خانوار کاهش می‌یابد امکان پس‌انداز برای تهیه مسکن وجود نخواهد داشت، در این شرایط دولت دست به اقداماتی برای افزایش توان خرید مردم انجام می‌دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها