مجوز اولین صندوق املاک و مستغلات بورس صادر شد

مجوز اولین صندوق املاک و مستغلات بورس صادر شد

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس گفت: مجوز اولین صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات با هدف تنوع بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاری فعالان بازار سرمایه صادر شد که هدف آن تنوع بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاران است.

صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات که یکی از ابزارهای مالی در بازار سرمایه است. این صندوق فرصت مناسبی برای افرادی است که سرمایه زیادی برای خرید مسکن ندارند که می‌توانند با استفاده از آن با مبالغ کم وارد این بازار شوند. سرمایه‌گذاری در این صندوق از نوع غیرمستقیم بوده و ریسک بسیار کمی دارد و سود آن بین سهامداران صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات تقسیم می‌شود. تفاوت صندوق‌های املاک و مستغلات و صندوق‌های زمین و ساختمان در این است که در صندوق‌های املاک دارایی‌ها و مستغلات وجود دارد اما در صندوق‌های زمین و ساختمان زمین وجود دارد و ساخت و ساز بر روی آن انجام می‌شود.

 

علیرضا ناصرپور،‌ معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس اظهار کرد: مجوز اولین صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات با هدف تنوع بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاری فعالان بازار سرمایه صادر شد.

 

ناصرپور گفت: در راستای تنوع بخشی به ابزار‌های بازار سرمایه و در حمایت از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مجوز موافقت اصولی اولین صندوق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات (REITs) صادر شد. هدف تنوع بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاری فعالان بازار سرمایه و افزایش سهم مسکن در پرتفوی آنان است.

 

پذیره‌نویسی اولین صندوق سهامی اهرمی در آذر

به گفته معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس، پذیره‌نویسی اولین صندوق سهامی اهرمی در آذر ماه انجام شد. همچنین پذیره‌نویسی اولین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی سرمایه‌گذاری در دی ماه امسال انجام شد.

 

گفتنی است، در ۴ ماه گذشته مجوز فعالیت ۲۲ صندوق سرمایه‌گذاری و مجوز تاسیس ۱۱ صندوق سرمایه‌گذاری در انواع مختلف صادر شد. همچنین با درخواست موافقت اصولی؛ ۱۷ صندوق جدید هم موافقت شده که از بین این صندوق‌ها بیش از ۳۰ صندوق از نوع سهامی، مختلط و یا بازارگردانی هستند.

 

سازوکار صندوق‌های املاک و مستغلات به چه شکل است؟

 

همچنین رضا نوحی، رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار درباره سازوکار این صندوق‌ گفت: در این صندوق‌ها، با جمع‌آوری وجوه از عموم، نسبت به خرید یا اجاره کلی املاک و مستغلات اقدام می‌شود و املاک مذکور مورد اجاره‌دهی مجدد یا فروش قرار می‌گیرد.

 

او ادامه داد: تبدیل کل مبلغ سرمایه صندوق به واحدهای سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک، این امکان را حتی برای اشخاصی که با سرمایه اندک تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات دارند، فراهم می‌کند. افزون بر این، با توجه به اینکه امکان خرید املاک و مستغلات با توجه به تغییرات قیمتی آن برای بسیاری از متقاضیان فراهم نیست، این افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، نسبت به حفظ قدرت خرید خود برای آپارتمان، ملک و سایر موضوعات مرتبط با املاک و مستغلات اقدام کنند.

 

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تاکید بر اینکه املاک و مستغلات موضوع سرمایه‌گذاری صندوق، باید در ایران واقع شده و دارای یک کاربری مشخص باشد، گفت: پیش از اینکه صندوق دست به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بزند، باید ارزشیابی انجام شده توسط هیئت کارشناسی رسمی را ملاک عمل قرار دهد. این هیئت کارشناسی، متشکل از حداقل سه عضو از کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه است که اعضای آن با درخواست مدیر و انتخاب کانون یا مرکز مربوطه انجام می‌شود.

 

به گفته نوحی، بخش عمده سرمایه‌گذاری این صندوق در حوزه املاک و مستغلات است؛ مابقی دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار مرتبط با دارایی‌هایی همچون اوراق مشارکت، استصناع، رهنی و اجاره و واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان در پروژه‌های ساختمانی، سپرده بانکی و گواهی سپرده بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. حداکثر ۵ درصد از کل دارایی‌های صندوق قابل سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های ساختمانی خواهد بود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها