ممنوع بودن ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی و طبیعی

ممنوع بودن ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی و طبیعی

بیش از هفت اثر ایرانی به فینال فستیوال جهانی معماری راه یافتند

آینده بازار مسکن آرام است

آینده بازار مسکن آرام است

ضوابط طراحی نمای ساختمان در تهران

نرخ مالیات بر ساخت و ساز تعیین شد

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان عنوان کرد که نرخ مالیات بر ساخت و ساز برای سال جاری ۲۷ درصد تعیین شده است.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان به مالیات بر ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون بودجه امسال، دفترچه ارزش املاک، ملاک تصمیم‌گیری برای مالیات بر ساخت‌وساز تعیین شده است.

 

وی در ادامه مطلب فوق افزود: دفترچه ارزش معاملات را کمیسیون تقویم املاک هر ساله تنظیم و ابلاغ می‌کند و این دفترچه ملاک همه مالیات‌ها و عوارض بخش مسکن و ساخت‌وساز است.

 

وی یادآور شد: اگرچه مصوبه قانون بودجه امسال سبب شده تا از پیچیدگی‌های قانون قبلی برای تعیین مالیات بر ساخت و ساز کاسته شود، اما اعداد و ارقامی که برای این پایه مالیاتی از سوی کمیسیون تقویم املاک در نظر گرفته شده، با رکود فعلی بازار مسکن انطباق ندارد.

 

طبق گفته وی، اعداد و ارقام تعیین شده از سوی کمیسیون تقویم املاک در تهیه دفترچه ارزش معاملات املاک به گونه‌ای است که ۲ تا ۳ برابر هزینه صدور پروانه ساخت را افزایش می‌دهد.

او اظهار داشت: کمیسیون تقویم املاک بر اساس ماده ۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم تشکیل می‌شود که نمایندگانی از راه و شهرسازی، ثبت‌اسناد و املاک، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صمت و وزارت کشور در آن حضور دارند و سازمان امور مالیاتی دبیری این کمیسیون را بر عهده دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: این اصلاح موقت در قانون بودجه مؤثر نیست و صرفاً کارایی آن یک ساله است؛ لذا باید ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاح شود.

 

او همچنین به یکی‌دیگر از نقایص این تبصره اشاره کرد و گفت: یکی از این نواقص، مشخص نبودن تکلیف مالیات سازنده‌های حقوقی و شرکت‌های ساخت‌وساز است.

 

آن‌طور که پورحاجت می‌گوید: ساخت‌وساز از پرداخت مالیات معاف نیست. مالیات بر ساخت‌وساز در بودجه امسال رقم ثابتی است و هنگام نقل‌وانتقال گرفته می‌شود. ولی قبلاً کار سخت و پیچیده‌ای بود و از محل سود و زیان و بررسی دفاتر سازنده گرفته می‌شد.

 

در پایان دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن تأکید کرد: این ضرایب و ارقام تأثیری در افزایش قیمت مسکن ندارد اما از میزان سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز می‌کاهد.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها