نظام ساخت و ساز کاملا معیوب و ناکارآمد است

نظام ساخت و ساز کاملا معیوب و ناکارآمد است

دبیر کانون انبوه سازان کشور: نظام ساختمان سازی در کشور و استان نظامی کاملا معیوب و ناکارآمد است و باید به آن توجه جدی شود.

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبر ۲۳ شبکه استانی خوزستان مقوله ایمنی را جزو نکات اساسی در حوزه ساختمان سازی برشمرد و گفت: این مهم از بدو فعالیت ساخت مجتمع‌ها باید مدنظر عوامل اجرایی و نظارتی قرار گیرد.

وی افزود: آنچیزی که با عنوان ایمنی در زمان ساخت از آن یاد می‌شود، مجموعه عواملی هستند که دارای مقررات خاص خود هستند.

 

پورحاجت با بیان اینکه نظام ساخت و ساز نظامی کاملا معیوب و ناکارآمد است، ادامه داد: این در حالیست که پس از گذشت ۲۶ سال به بلوغ لازم در امر مدیریت ساختمان، کارایی و پویایی برسیم، ولی هم اکنون در این زمینه دچار مشکل هستیم.

 

دبیر کانون انبوه سازان کشور می‌گوید: در رابطه با مدیریت ساختمان سازی و استانداردسازی مجلس شورای اسلامی تهمیدات ویژه‌ای را برای تدوین قانون کاملا مستقل و ایجاد فرایند‌های مستقل برای ساخت و ساز‌ها در نظر بگیرد و اجرایی کند.

 

این مقام مسئول به فعالیت نهاد‌های کنترل کننده ساختمان سازی اشاره و اضافه کرد: بخشی از این نظارت‌ها از سوی سازمان نظام مهندسی و بخشی دیگر بنابر تکالیفی که بر عهده وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، انجام می‌شود، ضمن اینکه بخشی دیگر از این امر به ماموریت‌ها و تکالیف شهرداری‌ها مربوط است.

 

پورحاجت با بیان اینکه قانون نظارت در امر ساخت و ساز‌ها کاملا شفاف است و شهرداری‌ها نیز تکلیف مشخصی در این حوزه بر عهده دارند، افزود: بنابراین نباید اجازه دهیم در ساختمان‌های پراهمیت و پرتردد به ویژه مجتمع‌های تجاری، پزشکی، بیمارستان ها، مدارس و … بدون دریافت مجوزها، پروانه‌ها و پایان کار، به بهره برداری برسند.

وی به دخالت مجموعه‌ای از عوامل برای ساخت یک مجتمع طبقاتی اشاره کرد و گفت: اعلام تعداد ساختمان‌های ناایمن و غیراستاندارد، پاک کردن صورت مسئله است و در صورتیکه اقدام جدی انجام نشود، شاهد وقوع حوادثی نظیر متروپل خواهیم بود.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها