چمران: وضعیت نامناسب تهران در مقابل زلزله | ساختمان‌سازی جوش دادن چهار تیرآهن نیست

چمران: وضعیت نامناسب تهران در مقابل زلزله | ساختمان‌سازی جوش دادن چهار تیرآهن نیست

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که باید قوانین ساخت و ساز را در ابتدای ساخت بناها مورد توجه قرار دهیم، گفت: بی‌تردید مقاوم‌سازی هزینه و زمان بالایی را نیاز دارد و در انتها معلوم نیست بتوانیم مقاوم‌سازی واقعی را انجام دهیم.

مهدی چمران در ابتدای جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به  ۳۱ خرداد ماه سالروز شهادت شهید مصطفی چمران گفت: من این روز را خدمت همه ملت، رزمندگان و همه کسانی که یادگار از آن دوران هستند، تبریک و تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند توفیق دهد که راه شهدای خود را بپیماییم.

 

او افزود: امروز روز بسیج است و مطالبه اصلی رهبری از دانشگاه‌ها این بود که دانشجویانی تربیت شوند تا در تراز شهید دکتر مصطفی چمران باشند. این مطالبه بزرگ و خوبی است و امیدوارم همه در این مسیر حرکت کنیم گرچه بسیار پیچیده و سخت است.

 

چمران ادامه داد: ۳۱ خرداد ماه روز بسیج  اساتید نیز هست که این روز را تبریک می‌گوییم و سالروز حادثه زلزله منجیل را نیز در این روز داریم که تلفات زیادی داشت و تاثیر زیاد آن در استان‌های گیلان و قزوین دیده شد. شهر تهران از نظر زلزله در شرایط مناسبی نیست اولا آنچه که می‌سازیم باید درست و مقاوم بسازیم که بعدا به فکر مقاوم‌سازی نیفتیم. چرا که مقاوم‌سازی کار ساده‌ای نیست و حتی اگر بشود صد درصد این کار را کرد هزینه بسیار بالا و انرژی زیادی را می‌گیرد و معلوم نیست بتوانیم مقاوم‌سازی واقعی را انجام دهیم.

 

ساختمان‌سازی جوش دادن چهار تیرآهن نیست

 

براساس گفته چمران «باید از هم اکنون که شروع به ساخت می‌کنیم درست بسازیم البته ساختمان‌هایی که ساخته شده و در خطر هستند باید به آنها بپردازیم در این موضوع شکی نیست اما وظیفه اصلی، ملی و اسلامی و انسانی ما این است که انرژی ، نیرو و منابع مالی کشور را هزینه نکنیم و تنها ساختمان‌هایی با ظاهر آراسته بسازیم. بی‌تردید باید درست و منطقی بسازیم.»

 

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد:‌ بارها شنیده‌ایم و دیده‌ایم ساختمان‌هایی که هنوز به اتمام نرسیده، فرو ریختند همین ساختمان آبادان هنوز تمام نشده بود که فرو ریخت و علت آن این است که قوانین ساختمان را به خوبی رعایت نکرده و نمی‌کنیم و تصور می‌کنیم اگر چهار تیرآهن را به هم جوش دهیم و بالا برویم می‌ایستد در حالی که بسیار  پیچیده است و نتایج وحشتناکی را به همراه خواهد داشت.

 

او ادامه داد: فردا روز اطلاع رسانی دینی است و روز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی است که آن را تبریک می‌گوییم گرچه بار سنگین و بزرگی را بر دوش گرفته‌اند؛ امیدواریم در مسیر تبلیغات اسلامی موفق باشند ولی در کشور هنوز نتوانسته‌ایم در این مسیر کارهای اساسی انجام دهیم و موضوعات را برای مسلمانان خود به خوبی تبیین کنیم که امیدواریم با کمک همه به توفیقات بیشتری دست پیدا کنیم.

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها