مجلس به احتکار ۳ میلیون خانه پایان داد

مجلس به احتکار ۳ میلیون خانه پایان داد

علت تورم مسکن مشخص شد

علت تورم مسکن مشخص شد

داستان زمین خواری‌های چند میلیاردی

داستان زمین خواری‌های چند میلیاردی

هرکیسه سیمان ۵۰ هزارتومان شد

هرکیسه سیمان ۵۰ هزارتومان شد

مقابله با «شهر فروشی» در دوره پنجم یک شعار بود

مقابله با «شهر فروشی» در دوره پنجم یک شعار بود

سقف تراکم در تهران به بالای ۱۱ طبقه می‌رسد!/ زاکانی: گسترده‌تر از امروز ساخت و ساز می‌کنیم

مراحل و نکات حقوقی در ساخت ملک

مراحل و نکات حقوقی در ساخت ملک

مراحل و نکات حقوقی در ساخت ملک

برای ساخت و ساز یک ملک یا زمین و دریافت پروانه ساخت و ساز افراد موظفند یکسری نکات را رعایت کنند. چنانچه پروانه ساخت و ساز را از شهرداری دریافت کنند این پروانه به مدت دو سال اعتبار دارد.

برای ساخت و ساز یک ملک علاوه بر دریافت مجوز ملزم به رعایت نکات حقوقی در ساخت نیز هستید. برای دریافت پروانه ساخت ساختمان چند مرحله پیش روی شما قرار دارد.

بهترین زمان برای دریافت مجوز ساختمان

با توجه به اینکه دریافت مجوز ساخت به چند ماه زمان نیاز دارد، بهتر است که در فصول سرد سال مراحل دریافت مجوز را طی کنید تا بتوانید با شروع گرما ساخت و ساز خود را آغاز کرده و بارندگی و سرما اختلالی در روند ساخت و ساز شما ایجاد نکند.

ثبت درخواست

چنانچه قصد ساخت و ساز دارید باید به شهرداری محلی که میخواهید در آن ساخت و ساز انجام شود مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. از نکات حقوقی مهم در مرحله ثبت درخواست، داشتن دو برگه مربوط به عوارض است. چنانچه عوارض سال‌های گذشته و سال جاری را پرداخت نکرده‌اید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. اگر قصد ساخت و ساز در تهران را دارید، مدارکی چون کارت شناسایی، سند مالکیت، برگهٔ تسویهٔ حساب عوارض نوسازی و برگهٔ تسویهٔ حساب عوارض شهرداری را همراه خود داشته باشید.

 

بازدید ماموران شهرداری از ملک یا زمین

بعد از ثبت درخواست مجوز باید درخواست بازدید از ملک یا زمین را ارئه دهید. بعد از تایید شدن درخواست شما از سوی شهرداری، کارشناسی جهت بازدید محل فرستاده می‌شود. کارشناس مربوطه بازدید لازم را از عرض خیابان، عرض بنا و ابعاد ملک به عمل می‌آورد. متراژ زمین از مهم‌ترین نکات حقوقی این مرحله به شمار می‌رود. با متراژ زمین توسط کارشناس مشخص می‌شود اجازه ساخت دارید یا خیر یا اینکه  با توجه به متراژ، اجازهٔ احداث چند طبقه را خواهید داشت.

عقب نشینی و تهیه نقشه

در این مرحله همه راه‌ها به کارشناس منتهی می‌شود. کارشناس به بررسی ابعاد ملک، میزان اصلاحی و میزان عقب نشینی می‌پردازد. بعد از اقدامات انجام شده شما باید نقشه مورد نظر خود را جهت تایید به شهرداری تحویل دهید. دقت کنید که هنگام تهیه نقشه تعداد واحد‌ها و متراژ هر واحد را ذکر کنید.

 

پرداخت عوارض ملک

از اصلی‌ترین نکات حقوقی در ساخت، پرداخت عوارض ملک است. هنگامی که نقشه توسط شهرداری تایید شد شما باید جهت تعیین مبلغ عوارض دوباره به شهرداری مراجعه کنید. سعی کنید توصیه‌هایی اعلام شده توسط کارشناس شهرداری نظیر بهینه‌سازی مصرف انرژی، استانداردهای لازم برای اسکلت ساختمان و استحکام بنا را در ساخت و ساز به دقت اجرائی کنید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز ساخت و ساز

فیش‌های عوارض زیربنا

نوسازی سال‌جاری

جواب نامه از ادارهٔ بیمه مخابرات و آب و برق

اصل و کپی سند مالکیت به نام مالک فعلی

مجوز تهیهٔ نقشه با مهر و امضای طراح و تأیید واحد امور مهندسان ناظر شهرسازی

تهیهٔ پیش‌نویس پروانه توسط شهرداری

تکمیل شناسنامهٔ ساختمان توسط شهرداری و اخذ امضای پروانه

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها