وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

وجود 400 هزار خانه بدون سکنه در تهران

دلیل کمیابی سیمان

صنعت ساخت و ساز مسکن در رکود کامل به سر می‌برد

صنعت ساخت و ساز مسکن در رکود کامل به سر می‌برد

اجازه ساخت و ساز غیرمجاز در استان تهران نمی‌دهیم

اجازه ساخت و ساز غیرمجاز در استان تهران نمی‌دهیم

افزایش قیمت سیمان کار ساخت و ساز را زیان‌ده کرده است

قیمت خانه‌های نهضت ملی مسکن میلیاردی شده است؟

خرید آپارتمان در تهران از تعاونی ساز چگونه است؟

خرید آپارتمان در تهران از تعاونی ساز چگونه است؟

خرید آپارتمان در تهران از تعاونی ساز چگونه است؟

تعاونی سازها و یا بهتر بگوییم تعاونی های مسکن نقش مهمی در ساخت و ساز و صاحبخانه شدن مردم در کشور داشته اند و سابقه آنها از زمان پس از انقلاب میباشد.

اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را داشته باشید قطعا با گزینه هایی برخواهید خورد که ممکن است برای شما آشنا نباشند و با آنچه در مورد خرید و فروش ملک میدانسته اید کمی تفاوت داشته باشد. تعاونی سازها و یا بهتر بگوییم تعاونی های مسکن نقش مهمی در ساخت و ساز و صاحبخانه شدن مردم در کشور داشته اند و سابقه آنها از زمان پس از انقلاب میباشد. در این مطلب قصد بررسی این مورد را دارید که خرید آپارتمان در تهران از تعاونی ساز ها چگونه است و چه شرایطی را باید بدانیم و چه مواردی را باید در سرمایه گذاری آنها رعایت کنیم در ادامه با ما همراه باشید .

 

خرید آپارتمان در تهران چند نوع است ؟

اگر میخواهید بدانید که خرید آپارتمان در تهران چند نوع است مورد اول که با آن آشنایی دارید خریدار و فروشنده با بکدیگر معامله میکنند و اگر مورد بصورت پیش فروش باشد ، سازنده در دفتر اسناد رسمی میتواند کدی که مربوط به پیش فروش است را ثبت کرده و ملک مذکور را تحت شرایطی که قانون اعلام کرده پیش فروش نماید . بر طبق قانون ملک باید به 30 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده باشد و قیمت بصورت قطعی بوده و در صورت تاخیر در تحویل سازنده جریمه دیرکرد نیز به خریدار تعلق میگیرد و بطور کلی هر آنچه باعث تغییر قیمت سازه میشود از قبیل متریال و امکانات میبایست در قرارداد فی مابین ذکر شود .

 

از سوی دیگر خریدار نیز موظف است که اقساط مربوطه را طی مدت زمان مشخصی از پیشرفت فیزیکی ساختمان به سازنده پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت طی مهلت مقرر قرارداد فسخ خواهد شد . اما در تعاونی سازها سازنده در واقع خود شمایید . به اینصورت که عده ای به منظور تامین زمین و ساخت مسکن مجعمی تشکیل میدهند که تمامی هزینه های مربوط به اجرای این طرح را از ابتدا تا انتها پرداخت نمایند . در حالت اعضا از بین خود افرادی منتخب برای مدیریت پروژه منسوب مینمایند با هدایت مالی و فیزیکی پروژه را به آنها بسپارند .

معایب و مزایای تعاونی ساز ها

 

از مزایای این نوع ساخت و ساز این است که سود سازنده در آن دخیل نیست و در واقع هر چه هزینه شود باید اعضا بپردازند و معایب آن میتوان به این موضوع اشاره کرد که تامین مالی پروژه تنها توسط اعضا انجام میشود و از آنجایی که تعداد افراد زیادی ممکن است در پروژه حضور داشته باشند دریافت به موقع اقساط از همه اعضا کاری بسیار مشکل است و ممکن است عده ای بدحساب در جمع اعضا وجود داشته باشند که با ایجاد اختلال در روند تامین مالی پروژه ، پیشرفت آنرا نیز تحت تاثیر قرار دهند .

 

مورد بعدی علی الحساب بودن قیمت است به این معنی که اگر با تورم مواجه شوید ، قیمت ساخت و هزینه های شما نیز افزایش خواهد یافت و اگر بازار در حالت رکود باشد میتوانید با همان قیمت ها ساخت و ساز را ادامه دهید و انتخاب بین پروژه قطعی و علی الحساب بستگی به سنجش وضعیت آینده دارد که اگر نتیجه گیری شما بر این اساس بود که ممکن است تغییرات زیادی در راه باشد پس میتوانید خیالتان را راحت کرده و بر روی پروژه قطعی سرمایه گذاری نمایید . البته این موضوع را توجه داشته باشید که تعاونی سازها به دلیل مرحله ای بودن انجام کار قیمت ورود به آنها بسیار پایینتر از یک قرارداد قطعی است زیرا در این نوع قرارداد حتما 40 الی 60 درصد کل مبلغ توسط سازنده در ابتدا دریافت میشود اما در مورد تعاونی سازها هر قسمت هزینه مربوط به آن دریافت میشود .

 

موسسان تعاونی ها چه کسانی هستند ؟

 

برای تاسیس یک تعاونی شرط خاصی وجود ندارد اما از گذشته مردم با تعاونی های دولتی آشنایی دارند تا خصوصی ها و دلیل تشکیل تعاونی های مسکن در ادارات دولتی نیز تامین نیاز کارکنان به مسکن از سوی همان نهاد بوده که با واگذاری زمینی با قیمت ناچیز و بصورت اقساط ماهیانه طولانی مدت باعث بوجود آمدن تعاونی ها در ادارات شده است . در نهایت کارمندان یا اعضا برای ساخت باید پروژه را تامین مالی نمایند و یا با مشارکت به پیمانکار خارج مجموعه زمین خود را به ثمر برسانند .

 

اما این شکل برای ادارات دولتی نیست و افرادی نیز هستند که بصورت خصوصی و یا شرکتی مانند پروژه ویژن وارد این حوزه میشوند و در واقع برای تامین نیاز مالی برای ساخت پروژه اقدام به جذب سرمایه گذار با اعلام شرایط و تسهیلات خاصی مینمایند که در واقع اعتبار سنجی آنها بر عهده خریدار است که نتیچه گیری نماید پول خود را دست چه کسی میخواد بسپارد اما در نهایت در صورت انتخاب صحیح و البته صبر زیاد اینگونه پروژه ها علی الخصوص اگر ریشه دولتی داشته باشند به ثمر خواهند نشست و بزرگترین ایراد تعاونی دولتی را نیز همین تاخیر میتوان ذکر کرد وگرنه در نهایت انجام خواهند شد اما زمان اجرای آن با یک پروژه و یا سازنده خصوصی متفاوت است .

تعاونی سازهای تهران

 

بیشترین تعداد پروژه های تعاونی ساز در منطقه 22 تهران قرار دارد و علت آن نیز مالکیت بخش عظیمی از این منطقه توسط ارگانهای دولتی است که به همان دلیلی که در بالا ذکر کرده ایم زمین های خود را برای تامین نیاز کارمندان به آنها واگذار نموده اند و هم اکنون تعاونی های مسکن دولتی در کنار تعاونی ساز های خصوصی در این منطقه در حال ساخت و ساز هستند .

 

از آنجایی که بیشترین مالکیت در اختیار ارگانهای نظامی مانند ارتش و سپاه بوده است این دو نهاد بیشترین آمار ساخت و ساز در این منطقه را دارا میباشند و از نظر مقایسه میتواند پروژه های مربوط به سپاه را بسیار سریعتر از پروژه های ارتش در نظر گرفت که در مدت زمان مناسبی تحویل اعضا و یا خریدارانی که از اعضای اولیه خریداری نموده اند گشته است . بطور کلی تعاونی های مسکن نقش بسیار مهمی در صاحبخانه شدن افراد داشته اند و با بررسی دقیق و ریشه یابی و البته صبر میتوان بر روی این گزنه برای خرید آپارتمان در تهران حساب باز کرد .

Facebook
Twitter
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها